statystyki

Sprzedaż ze składu celnego nie zawsze bez VAT

21.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:26
Obowiązek podatkowy przy imporcie wiąże się z powstaniem długu celnego.

Obowiązek podatkowy przy imporcie wiąże się z powstaniem długu celnego.źródło: ShutterStock

 Zbycie towarów ze składu celnego i wywóz ich poza UE to dostawa opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Można ją uznać za eksport, o ile spełnione są ustawowe przesłanki – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która kupuje towary spoza Unii Europejskiej, wprowadza je do składu celnego, a następnie sprzedaje – również poza UE. Towary są więc objęte procedurą składu celnego, a w przypadku sprzedaży kontrahentowi spoza Unii – procedurą powrotnego wywozu. Ponieważ nie powstaje dług celny, więc spółka nie ujmowała transakcji przywozu i wywozu w deklaracji VAT-7.

Zaakceptował to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, ale minister finansów zmienił korzystną dla firmy interpretację. Potwierdził wprawdzie, że objęcie towaru procedurą składu celnego nie powoduje powstania długu celnego (zgodnie z art. 98 ust. 1 lit. a Wspólnotowego Kodeksu Celnego). Stwierdził jednak, że taka transakcja podlega ustawie o VAT, ponieważ jest importem (art. 2 pkt 7 tej ustawy).

Minister uznał, że także późniejsza sprzedaż towaru w składzie celnym podmiotowi spoza UE jest objęta VAT. Wyjaśnił, że można ją uznać za eksport (z 0 proc.), tylko jeśli spełnione są warunki z art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy o VAT. W przeciwnym razie zastosowanie ma stawka 23 proc.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane