statystyki

Rozliczenie dochodu z kryptowalut za 2018 rok nie będzie łatwiejsze

autor: Łukasz Zalewski08.10.2018, 09:56; Aktualizacja: 08.10.2018, 10:04
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu finansów nowe zasady opodatkowania walut wirtualnych nie będą dotyczyły rozliczenia tegorocznych dochodów.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu finansów nowe zasady opodatkowania walut wirtualnych nie będą dotyczyły rozliczenia tegorocznych dochodów.źródło: ShutterStock

Rząd wycofał się z pomysłu, aby uregulować zasady opodatkowania walut wirtualnych z mocą wsteczną, od 1 stycznia br. Gracze obracający bitcoinami czy ethereum muszą więc zmierzyć się z dotychczasowymi problemami.

Uporządkowanie zasad opodatkowania walut wirtualnych przewiduje projekt dużej nowelizacji PIT, CIT, ordynacji podatkowej i niektórych innych ustaw. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podmiotów, które uzyskują przychody z obrotu kryptowalutami w ramach prowadzonego biznesu. Projekt zakłada m.in., że w PIT przychody z obrotu kryptowalutami będą zaliczane do kapitałów pieniężnych, nawet gdy będą osiągane w ramach działalności gospodarczej. W CIT natomiast będzie to przychód z zysków kapitałowych. Zarówno w PIT, jak i w CIT ma obowiązywać jedna stawka – 19 proc. W PIT oznacza to rezygnację z opodatkowania według skali (18 i 32 proc.). W CIT natomiast planuje się pozostawienie stawki na niezmienionym poziomie. Projekt przewiduje też inną ważną zmianę. Zgodnie z nią wymiana jednej e-waluty na inną ma być neutralna podatkowo. Dziś są z tym problemy.

Obecnie projekt jest na etapie prac w Sejmie. Niewykluczone są w nim zmiany. Już wcześniej rząd wycofał się jednak z pierwotnego pomysłu, aby nowe zasady opodatkowania miały zastosowanie do obrotu kryptowalutami w 2018 r., a więc z mocą wsteczną (zasadniczo projekt ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.). Oznacza to, że podatnicy muszą do rozliczeń za 2018 r. stosować dotychczasowe zasady opodatkowania. Z jednym zastrzeżeniem. Projekt pozwala bowiem osobom fizycznym rozliczyć koszty z odpłatnego zbycia wirtualnej waluty poniesione przed wejściem w życie nowelizacji (czyli przed 1 stycznia 2019 r.). Przy czym zgodnie z uzasadnieniem do projektu warunkiem odliczenia tych kosztów jest wykazanie ich w zeznaniu rocznym składanym za 2018 r., natomiast w art. 22 projektu jest mowa – najprawdopodobniej omyłkowo – o zeznaniu PIT składanym za 2019 r. Ta rozbieżność powinna być jednak usunięta w trakcie prac legislacyjnych.

Co z zeznaniem rocznym

Inne obowiązki związane z rozliczeniem podatku za 2018 r. mają osoby prowadzące działalność gospodarczą (patrz opinia Krzysztofa Burzyńskiego obok), a inne indywidualni inwestorzy. Sposób podejścia fiskusa do obecnych zasad opodatkowania przedstawiło Ministerstwo Finansów w komunikacie z 4 kwietnia br. Indywidualni inwestorzy powinni postępować zgodnie z tymi wskazówkami, jeśli nie chcą wchodzić w spór z fiskusem. Jeśli jednak nie obawiają się takiego sporu, to mogą powalczyć w sądzie.

Zgodnie ze wskazaniami fiskusa osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będą musiały dochody z obrotu kryptowalutami (ich sprzedaży lub zamiany) za ten rok wykazać w zeznaniu rocznym PIT, które trzeba będzie złożyć do końca kwietnia 2019 r. Będzie to formularz PIT-36, część D.1. lub D.2., wiersz 7: Prawa autorskie i inne prawa. Dochody trzeba będzie opodatkować według skali podatkowej, co oznacza, że do nadwyżki dochodu przekraczającej 85 528 zł zastosowanie będzie miała stawka 32 proc.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane