statystyki

Jak przedsiębiorca ma rozliczyć samochód osobowy otrzymany od ojca w drodze darowizny

autor: Marcin Szymankiewicz08.10.2018, 20:00
Umowy darowizny, jako niewymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1‒3 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Umowy darowizny, jako niewymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1‒3 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Od początku tego roku prowadzę działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Na podstawie umowy darowizny z 2 października 2018 r. otrzymałem używany samochód osobowy. Ojciec, który nie prowadzi działalności gospodarczej, nabył go u dealera jako fabrycznie nowy w lipcu 2013 r. Umowa darowizny (zawarta w zwykłej formie pisemnej) określiła jego wartość na 30 000 zł, co odpowiada cenie rynkowej.

Nigdy wcześniej nie otrzymałem od ojca żadnej darowizny. W chwili zawarcia umowy darowizny samochód znajdował się w Polsce. Auto oddałem do używania 3 października 2018 r., wprowadzając je do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartość początkową przyjąłem w kwocie 30 000 zł. Do amortyzacji wybrałem indywidualną 40-proc. roczną stawkę amortyzacji. 10 października 2018 r. przerejestrowałem samochód w Wydziale Komunikacji (koszt 81 zł – pozostawiłem te same tablice rejestracyjne) i zawarłem umowę ubezpieczenia OC, AC i NNW (koszt 799 zł). Czy prawidłowo ustaliłem wartość początkową pojazdu i jego stawkę amortyzacyjną oraz jak powinienem rozliczyć podatkowo nabycie tego pojazdu (PIT, VAT, PCC, podatek od spadków i darowizn)? Jestem opodatkowany na zasadach podatku liniowego, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową.

Podatek od spadków i darowizn

Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski tytułem darowizny (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Jednak stosownie do art. 4a ust. 1 pkt 1 in principio ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń (zob. art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Obowiązek podatkowy od przedmiotowej darowizny powstał zatem 2 października 2018 r., kiedy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (umowa darowizny została zwarta w zwykłej formie pisemnej). W myśl art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn lub

2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane