statystyki

Jak przedsiębiorca ma rozliczyć samochód osobowy otrzymany od ojca w drodze darowizny

autor: Marcin Szymankiewicz08.10.2018, 20:00
Umowy darowizny, jako niewymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1‒3 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Umowy darowizny, jako niewymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1‒3 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Od początku tego roku prowadzę działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Na podstawie umowy darowizny z 2 października 2018 r. otrzymałem używany samochód osobowy. Ojciec, który nie prowadzi działalności gospodarczej, nabył go u dealera jako fabrycznie nowy w lipcu 2013 r. Umowa darowizny (zawarta w zwykłej formie pisemnej) określiła jego wartość na 30 000 zł, co odpowiada cenie rynkowej.

Nigdy wcześniej nie otrzymałem od ojca żadnej darowizny. W chwili zawarcia umowy darowizny samochód znajdował się w Polsce. Auto oddałem do używania 3 października 2018 r., wprowadzając je do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartość początkową przyjąłem w kwocie 30 000 zł. Do amortyzacji wybrałem indywidualną 40-proc. roczną stawkę amortyzacji. 10 października 2018 r. przerejestrowałem samochód w Wydziale Komunikacji (koszt 81 zł – pozostawiłem te same tablice rejestracyjne) i zawarłem umowę ubezpieczenia OC, AC i NNW (koszt 799 zł). Czy prawidłowo ustaliłem wartość początkową pojazdu i jego stawkę amortyzacyjną oraz jak powinienem rozliczyć podatkowo nabycie tego pojazdu (PIT, VAT, PCC, podatek od spadków i darowizn)? Jestem opodatkowany na zasadach podatku liniowego, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową.

Podatek od spadków i darowizn

Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski tytułem darowizny (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Jednak stosownie do art. 4a ust. 1 pkt 1 in principio ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń (zob. art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Obowiązek podatkowy od przedmiotowej darowizny powstał zatem 2 października 2018 r., kiedy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (umowa darowizny została zwarta w zwykłej formie pisemnej). W myśl art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn lub

2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane