Kontrolujący podatnika musi być bezstronny

autor: Agnieszka Pokojska03.10.2018, 16:00
Przepisy o obowiązkowym wyłączeniu pracownika lub funkcjonariusza z kontroli podatkowej z powodu braku bezstronności zawiera również ordynacja podatkowej

Przepisy o obowiązkowym wyłączeniu pracownika lub funkcjonariusza z kontroli podatkowej z powodu braku bezstronności zawiera również ordynacja podatkowejźródło: ShutterStock

Jeżeli pojawią się wątpliwości co do bezstronności osoby kontrolującej rozliczenia podatnika, trzeba ją wyłączyć z prowadzonych działań. Według biura prasowego Krajowej Administracji Skarbowej to jedno z zabezpieczeń, które ma zapewnić, że kontrolujący jest niezależny.

O bezstronność pracowników i funkcjonariuszy KAS spytaliśmy w kontekście planowanej nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zdarza się bowiem, że krewni inspektorów PIP zakładają firmy szkoleniowe lub doradcze, by świadczyć usługi z zakresu prawa pracy lub bhp. Zdarza się więc, że inspektor kontroluje firmę, która współpracuje z członkiem jego rodziny. Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, nad którą pracuje obecnie Sejm, ma zapobiec takiemu konfliktowi interesów (pisaliśmy o niej w artykule „Koniec dyskretnego szantażu”, DGP nr 181/2018).

A co w sytuacji kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy fiskusa? W odpowiedzi na pytanie DGP biuro prasowe KAS wskazało przepisy, które już dziś mają temu zapobiegać. Przede wszystkim zacytowało art. 201 ustawy o KAS, z którego wynika, że funkcjonariusz nie może przy wykonywaniu obowiązków służbowych kierować się interesem jednostkowym lub grupowym. Musi działać bezstronnie, w przeciwnym razie grozi mu odpowiedzialność dyscyplinarna – wyjaśnia biuro prasowe KAS. Dodaje, że ustawa o KAS zawiera też ograniczenia dla funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (art. 202) oraz wykonywania dodatkowych zajęć zarobkowych (art. 205).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane