Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego

autor: Agnieszka Pokojska02.10.2018, 07:24; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:33
Od dochodu będzie można odliczyć koszt materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termoregulacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa.

Od dochodu będzie można odliczyć koszt materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termoregulacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa.źródło: ShutterStock

Z najnowszej wersji projektu zmian ustawy o PIT i o zryczałtowanym podatku wynika, że przeprowadzenie audytu energetycznego nie będzie warunkiem skorzystania z ulgi podatkowej na ocieplanie domu jednorodzinnego. Rozwiązanie takie przewidywały wcześniejsze wersje projektu.

Tak skonstruowana ulga nie spodobała się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej zdaniem nie zachęciłaby właścicieli domów do inwestowania w ich termomodernizację. Barierą byłby bowiem koszt audytu szacowany na ok. 800–1200 zł. Przedstawiciele premiera zaproponowali więc wprowadzenie uproszczonego audytu, który byłby tańszy, albo pełny zwrot kosztów jego przeprowadzenia. Pisaliśmy o tym w artykule „Fiskus nie zachęci do ocieplania domu” (DGP nr 185/2018).

Na posiedzenie rządu trafi już poprawiony projekt. Wynika z niego, że z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy PIT (zarówno ci, którzy płacą podatek według skali podatkowej, jak i ci, którzy rozliczają się według 19-proc. stawki liniowej) oraz ryczałtowcy. Każdy z nich będzie mógł odliczyć od dochodu (bądź przychodu) nawet 23 proc. wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które zostaną skończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze koszty. Nie będzie mogło to jednak być więcej niż 53 tys. zł. Oznacza to, że z ulgi termomodernizacyjnej będzie można skorzystać, gdy wydatki nie przekroczą prawie 230,5 tys. zł.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • myśliciel(2018-10-02 10:31) Zgłoś naruszenie 01

    Lekarze też nie powinni przeprowadzać badań pacjenta tylko od razu leczyć. To jest właściwe porównanie do istoty sytuacji przedstawionej w artykule. Wydawajmy w ten sposób publiczne pieniądze na ulgi podatkowe a szybko pójdziemy z torbami.

    Odpowiedz
  • relisTa(2018-10-02 22:24) Zgłoś naruszenie 30

    Ci pierwsi wezmą pieniądze ( wiadomo kto ) a później się zmieni prawo celem uszczelnienia systemu wydatków. Jak z cięciem drzew. Jak już swoi wycieli co mieli wyciąć to zmieniono zasady i już.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane