statystyki

Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego

autor: Agnieszka Pokojska02.10.2018, 07:24; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:33
Od dochodu będzie można odliczyć koszt materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termoregulacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa.

Od dochodu będzie można odliczyć koszt materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termoregulacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa.źródło: ShutterStock

Z najnowszej wersji projektu zmian ustawy o PIT i o zryczałtowanym podatku wynika, że przeprowadzenie audytu energetycznego nie będzie warunkiem skorzystania z ulgi podatkowej na ocieplanie domu jednorodzinnego. Rozwiązanie takie przewidywały wcześniejsze wersje projektu.

Tak skonstruowana ulga nie spodobała się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej zdaniem nie zachęciłaby właścicieli domów do inwestowania w ich termomodernizację. Barierą byłby bowiem koszt audytu szacowany na ok. 800–1200 zł. Przedstawiciele premiera zaproponowali więc wprowadzenie uproszczonego audytu, który byłby tańszy, albo pełny zwrot kosztów jego przeprowadzenia. Pisaliśmy o tym w artykule „Fiskus nie zachęci do ocieplania domu” (DGP nr 185/2018).

Na posiedzenie rządu trafi już poprawiony projekt. Wynika z niego, że z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy PIT (zarówno ci, którzy płacą podatek według skali podatkowej, jak i ci, którzy rozliczają się według 19-proc. stawki liniowej) oraz ryczałtowcy. Każdy z nich będzie mógł odliczyć od dochodu (bądź przychodu) nawet 23 proc. wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które zostaną skończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze koszty. Nie będzie mogło to jednak być więcej niż 53 tys. zł. Oznacza to, że z ulgi termomodernizacyjnej będzie można skorzystać, gdy wydatki nie przekroczą prawie 230,5 tys. zł.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • relisTa(2018-10-02 22:24) Zgłoś naruszenie 30

    Ci pierwsi wezmą pieniądze ( wiadomo kto ) a później się zmieni prawo celem uszczelnienia systemu wydatków. Jak z cięciem drzew. Jak już swoi wycieli co mieli wyciąć to zmieniono zasady i już.

    Odpowiedz
  • myśliciel(2018-10-02 10:31) Zgłoś naruszenie 01

    Lekarze też nie powinni przeprowadzać badań pacjenta tylko od razu leczyć. To jest właściwe porównanie do istoty sytuacji przedstawionej w artykule. Wydawajmy w ten sposób publiczne pieniądze na ulgi podatkowe a szybko pójdziemy z torbami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane