statystyki

Nowe PGK też udokumentują handel z firmami powiązanymi

autor: Mariusz Szulc19.09.2018, 07:46; Aktualizacja: 19.09.2018, 07:56
Wiceminister Skiba nie miał jednak wątpliwości, że także nowe PGK muszą sporządzać analizy cen porównawczych i dokumentacje grupowe.

Wiceminister Skiba nie miał jednak wątpliwości, że także nowe PGK muszą sporządzać analizy cen porównawczych i dokumentacje grupowe.źródło: ShutterStock

Nowo utworzone grupy kapitałowe muszą sporządzać analizę cen porównawczych i dokumentację grupową, jeśli działające w nich spółki przekroczą ustawowe limity przychodów lub kosztów.

Tak wiceminister finansów Leszek Skiba odpowiedział na poselską interpelację. Posłanki zadające pytanie nawiązały do sytuacji, gdy co najmniej dwie spółki zawiązują podatkową grupę kapitałową (PGK), aby zoptymalizować rozliczenia z fiskusem. Podatnikiem podatku dochodowego zostaje wtedy z mocy prawa nowa PGK. Potwierdza to art. 1a ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.). Zarówno z przepisów, jak i orzecznictwa wynika również, że to grupa kapitałowa, a nie jej członkowie, musi sporządzać dokumentację cen transferowych przy transakcjach z podmiotami powiązanymi. Taki obowiązek dotyczy jedynie sytuacji, gdy przekroczone zostaną dwa limity określone w ustawie o CIT.

Po pierwsze, musi chodzić o szczególnie istotne transakcje (opiewające na więcej, niż wynosi próg w przepisach), a po drugie, przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości za ubiegły rok muszą być wyższe niż co najmniej 2 mln euro. W takim wypadku podatnik, np. PGK, sporządza dokumentację lokalną. Jeśli limit przychodów lub kosztów będzie wyższy niż 10 mln euro, to taka dokumentacja musi też zawierać analizę cen porównawczych, a po przekroczeniu 20 mln euro należy pójść o krok dalej i sporządzić kolejny jej człon, tj. dokumentację grupową.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane