Zmiany w rozliczaniu firmowych samochodów uderzą w mikroprzedsiębiorców

autor: Agnieszka Pokojska12.09.2018, 07:57; Aktualizacja: 12.09.2018, 08:05
samochód

ZPP zwraca uwagę, że podatek obejmie też fundacje i trusty, a w efekcie obciąży fundatorów i beneficjentów.źródło: ShutterStock

Możliwość odliczania od przychodów tylko połowy wydatków związanych z korzystaniem z samochodu osobowego uderzy głównie w mikroprzedsiębiorców. Dyskryminowana będzie też branża leasingowa.

To tylko niektóre uwagi do projektu nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ordynacji podatkowej. Wprawdzie Ministerstwo Finansów zrezygnowało z planowanego pierwotnie ograniczenia do 50 proc. kosztów nabycia aut osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych (biznesowych i prywatnych), ale pozostało przy pomyśle odliczania tylko połowy wydatków na ich użytkowanie. Jeśli samochód nie zostałby wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to odliczać można by było jeszcze mniej, tj. 20 proc. Nie będzie za to kilometrówki, czyli odliczania wydatków na podstawie liczby przejechanych kilometrów i urzędowej stawki za kilometr przebiegu.

Korzystną zmianą ma być podniesienie z 20 tys. zł do 150 tys. limitu amortyzacji i ubezpieczenia auta. Jednocześnie ten sam limit byłby wprowadzony dla leasingu operacyjnego, co pogorszyłoby sytuację leasingobiorców (dziś zaliczają raty leasingowe do kosztów bez ograniczeń).

Samochodowy sprzeciw

Przeciwko ograniczeniom w odliczaniu wydatków na użytkowanie samochodów protestuje m.in. Związek Dealerów Samochodów. Obawia się, że zmiana ta uderzy w mikroprzedsiębiorców, którzy najczęściej korzystają z aut w trybie mieszanym.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane