statystyki

Limit 150 tys. zł wyznaczy, ile opłat przy samochodzie osobowym można zaliczyć do kosztów podatkowych

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.08.2018, 07:45; Aktualizacja: 28.08.2018, 08:29
Niezależnie od limitu 150 tys zł wprowadzony zostanie drugi, odnoszący się do kosztów eksploatacji.

Niezależnie od limitu 150 tys zł wprowadzony zostanie drugi, odnoszący się do kosztów eksploatacji.źródło: ShutterStock

Aut o wartości ponad 150 tys. zł nie będzie się opłacało ani kupić, ani leasingować, ani wynająć na zasadach rent a car.

Powód? Limit ten będzie wyznaczać, ile opłat można zaliczyć do kosztów podatkowych. Celem – jak uzasadnia Ministerstwo Finansów – jest zrównanie podatkowych zasad rozliczania zakupu, leasingu i najmu samochodów osobowych. Efekt może być jednak taki, że obrót autami o wartości przekraczającej 150 tys. zł w ogóle siądzie. Droższych pojazdów nie będzie warto wynająć, nie mówiąc o leasingu czy zakupie.

Opublikowany w miniony piątek przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawach o PIT i CIT zakłada, że limit 150 tys. zł będzie wyznaczał proporcję, w jakiej będzie można zaliczyć opłaty (a przy zakupie – amortyzację) do kosztów podatkowych. Kto więc kupi auto, nie odliczy od przychodu odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej 150 tys. zł. Jeśli więc cena auta wyniesie 300 tys. zł, to do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć tylko połowę amortyzacji. Będzie to zmiana na korzyść, bo dziś można odliczać tylko odpisy od wartości nieprzekraczającej 20 tys. euro (ok. 86 tys. zł).

Przy leasingu…

Przy leasingu operacyjnym kosztem nie jest amortyzacja (bo tej dokonuje firma leasingowa), tylko uiszczane opłaty (opłata wstępna, raty leasingowe). Te również będzie można zaliczać do kosztów w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu. Jeśli więc auto będzie warte 300 tys. zł, to leasingobiorca (korzystający) odliczy od przychodu tylko połowę uiszczonych opłat. Dziś odejmuje je w całości, bez ograniczeń.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane