statystyki

Fiskus sprawdza PIT od pracujących poza Polską i 50-proc. koszty

autor: Kuba Lewandowski, Mateusz Zawadka10.09.2018, 09:12; Aktualizacja: 10.09.2018, 10:00
Kontrolerzy weryfikują rozliczenia osób, od których pracodawcy pobierali w zeszłym roku wysokie zaliczki na PIT, a po zakończeniu roku w zeznaniu podatkowym wykazywały dużo mniejszy dochód.

Kontrolerzy weryfikują rozliczenia osób, od których pracodawcy pobierali w zeszłym roku wysokie zaliczki na PIT, a po zakończeniu roku w zeznaniu podatkowym wykazywały dużo mniejszy dochód.źródło: ShutterStock

Po sezonie rocznych rozliczeń podatkowych PIT za rok 2017 urzędy skarbowe wzywają pracodawców do wyjaśnienia sytuacji podatkowej ich pracowników. Wątpliwości dotyczą sytuacji, gdy w informacji PIT-11 wykazane są stosunkowo niskie przychody przy wysokich zaliczkach wpłacanych na podatek dochodowy oraz składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzanych w trakcie roku przez pracodawcę jako płatnika.

Profiskalny nurt polityki finansowej rządu staje się zauważalny już nie tylko na gruncie VAT czy CIT. Coraz częściej o wyjaśnienia proszeni są pracownicy korzystający z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50 proc. przychodów uzyskiwanych z tytułu tworzenia utworów w ramach stosunku pracy, a ostatnio również podatnicy, u których wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz zaliczek wpłaconych na poczet podatku dochodowego wyraźnie odbiega od wysokości wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z tytułu stosunku pracy. Tymczasem w dobie rynku pracownika i zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę kierowniczą i średniego szczebla, a także na zdobywających międzynarodowe doświadczenie świeżo zatrudnionych absolwentów, koncerny chętnie oddelegowują pracowników do swoich zagranicznych oddziałów. Wyjazd do pracy w innym kraju niesie zaś ze sobą konsekwencje na gruncie prawa podatkowego.

Przychody za granicą polskiego rezydenta podatkowego

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej ustawa o PIT) podatnik będący polskim rezydentem podatkowym podlega na terenie Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wiąże się to z koniecznością zadeklarowania w rocznym zeznaniu podatkowym całości swoich przychodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł. Nie oznacza to jednak, że podatnik będzie zmuszony do zapłacenia podatku w Polsce i poza jej granicami dwa razy od tych samych przychodów. Ze względu na dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (do których odsyła art. 4a ustawy o PIT), jakie zawarła Polska z poszczególnymi państwami, polscy rezydenci podatkowi mogą skorzystać z metody wyłączenia z progresją lub z metody zaliczenia proporcjonalnego (tzw. kredyt podatkowy). Każdy z zawartych traktatów zawiera postanowienia dotyczące tego, jaką metodę przyjęły we wzajemnych rozliczeniach umawiające się państwa.

Jak wynika z art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o PIT, o kwestii rezydencji decyduje spełnienie jednego z dwóch kryteriów: posiadanie w Polsce centrum interesów życiowych lub przebywanie na terenie Polski co najmniej 183 dni w roku podatkowym. Dopóki więc podatnik mieszka i pracuje w Polsce, łączą go z krajem więzy rodzinne, towarzyskie lub majątek i inwestycje, dopóty spełnia przesłanki uznania za polskiego rezydenta dla celów podatku dochodowego. W takiej sytuacji urząd skarbowy – na podstawie informacji PIT-11 wystawianej przez pracodawcę oraz zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37 składanego przez pracownika – otrzymuje informację o całości przychodów osiągniętych przez podatnika. Taki stan rzeczy zmienia się, gdy podatnik zostaje rezydentem podatkowym w kraju innym niż Polska.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane