statystyki

Fiskus sprawdza PIT od pracujących poza Polską i 50-proc. koszty

autor: Kuba Lewandowski, Mateusz Zawadka10.09.2018, 09:12; Aktualizacja: 10.09.2018, 10:00
Kontrolerzy weryfikują rozliczenia osób, od których pracodawcy pobierali w zeszłym roku wysokie zaliczki na PIT, a po zakończeniu roku w zeznaniu podatkowym wykazywały dużo mniejszy dochód.

Kontrolerzy weryfikują rozliczenia osób, od których pracodawcy pobierali w zeszłym roku wysokie zaliczki na PIT, a po zakończeniu roku w zeznaniu podatkowym wykazywały dużo mniejszy dochód.źródło: ShutterStock

Po sezonie rocznych rozliczeń podatkowych PIT za rok 2017 urzędy skarbowe wzywają pracodawców do wyjaśnienia sytuacji podatkowej ich pracowników. Wątpliwości dotyczą sytuacji, gdy w informacji PIT-11 wykazane są stosunkowo niskie przychody przy wysokich zaliczkach wpłacanych na podatek dochodowy oraz składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzanych w trakcie roku przez pracodawcę jako płatnika.

Profiskalny nurt polityki finansowej rządu staje się zauważalny już nie tylko na gruncie VAT czy CIT. Coraz częściej o wyjaśnienia proszeni są pracownicy korzystający z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50 proc. przychodów uzyskiwanych z tytułu tworzenia utworów w ramach stosunku pracy, a ostatnio również podatnicy, u których wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz zaliczek wpłaconych na poczet podatku dochodowego wyraźnie odbiega od wysokości wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z tytułu stosunku pracy. Tymczasem w dobie rynku pracownika i zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę kierowniczą i średniego szczebla, a także na zdobywających międzynarodowe doświadczenie świeżo zatrudnionych absolwentów, koncerny chętnie oddelegowują pracowników do swoich zagranicznych oddziałów. Wyjazd do pracy w innym kraju niesie zaś ze sobą konsekwencje na gruncie prawa podatkowego.

Przychody za granicą polskiego rezydenta podatkowego

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej ustawa o PIT) podatnik będący polskim rezydentem podatkowym podlega na terenie Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wiąże się to z koniecznością zadeklarowania w rocznym zeznaniu podatkowym całości swoich przychodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł. Nie oznacza to jednak, że podatnik będzie zmuszony do zapłacenia podatku w Polsce i poza jej granicami dwa razy od tych samych przychodów. Ze względu na dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (do których odsyła art. 4a ustawy o PIT), jakie zawarła Polska z poszczególnymi państwami, polscy rezydenci podatkowi mogą skorzystać z metody wyłączenia z progresją lub z metody zaliczenia proporcjonalnego (tzw. kredyt podatkowy). Każdy z zawartych traktatów zawiera postanowienia dotyczące tego, jaką metodę przyjęły we wzajemnych rozliczeniach umawiające się państwa.

Jak wynika z art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o PIT, o kwestii rezydencji decyduje spełnienie jednego z dwóch kryteriów: posiadanie w Polsce centrum interesów życiowych lub przebywanie na terenie Polski co najmniej 183 dni w roku podatkowym. Dopóki więc podatnik mieszka i pracuje w Polsce, łączą go z krajem więzy rodzinne, towarzyskie lub majątek i inwestycje, dopóty spełnia przesłanki uznania za polskiego rezydenta dla celów podatku dochodowego. W takiej sytuacji urząd skarbowy – na podstawie informacji PIT-11 wystawianej przez pracodawcę oraz zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37 składanego przez pracownika – otrzymuje informację o całości przychodów osiągniętych przez podatnika. Taki stan rzeczy zmienia się, gdy podatnik zostaje rezydentem podatkowym w kraju innym niż Polska.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane