statystyki

Prawa podatnika zależą od tego, który urząd przyjdzie go prześwietlić. I tak ma być nadal

autor: Grażyna Leśniak08.09.2018, 07:00
Nieczytelna jest jednak sama konstrukcja przepisu: artykuły mieszają się w nim z rozdziałami i działami.

Nieczytelna jest jednak sama konstrukcja przepisu: artykuły mieszają się w nim z rozdziałami i działami.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którymi zainteresował się naczelnik urzędu celno-skarbowego, nie mają co liczyć na dwuinstancyjność postępowania ani na to, że fiskus zechce skorzystać z możliwości zawieszenia toczącej się kontroli. Takiej zmiany nie przewiduje też projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, nad którą pracuje rząd.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są zgodni: przepisy ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 508 ze zm.; dalej: ustawa o KAS) budzą zastrzeżenia. Rodzi je zwłaszcza relacja między tą ustawą a ustawą z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Zdaniem jednych można mówić o luce, która ma niekorzystne skutki dla sytuacji podatników, według innych – patrzeć na nie można w kategoriach błędu czy wręcz niedopatrzenia. Pytanie, w jakim stopniu było to działanie celowe i zamierzone przez ustawodawcę, a w jakim rozbieżności w przepisach są efektem niedbalstwa legislacyjnego czy pośpiechu.

Kłopotliwe odesłanie

Chodzi o art. 94 ustawy o KAS, który kompleksowo reguluje kwestię odesłań do ordynacji podatkowej. Enumeratywnie wymienione zostały w nim przepisy ordynacji, jej rozdziały i działy (ale tylko w niewielkich ich fragmentach), które stosuje się „odpowiednio” do kontroli celno-skarbowej w zakresie nieuregulowanym ustawą o KAS. Nieczytelna jest jednak sama konstrukcja przepisu: artykuły mieszają się w nim z rozdziałami i działami. Pytanie, czy na tym legislacyjnym chaosie ma dodatkowo korzystać organ kontroli.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (druk sejmowy nr 826), w części dotyczącej proponowanego art. 91 (a obowiązującego art. 94) projektodawcy napisali: „(…) Jak wynika z przepisów art. 91, art. 95, art. 102 oraz art. 109 projektu do kontroli celno-skarbowej, audytu, czynności audytowych oraz urzędowego sprawdzenia odpowiednie zastosowanie będą miały enumeratywnie wymienione przepisy ordynacji podatkowej. W projektowanej ustawie ukształtowana została procedura kontroli celno-skarbowej. Jako tzw. procedura twarda będzie ona miała zastosowanie w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym, np. zorganizowane grupy przestępcze. Natomiast w pozostałych przypadkach będzie prowadzona, tak jak dotychczas, kontrola podatkowa na podstawie przepisów ordynacji podatkowej (…)”.

Co z tej koncepcji pozostało? Czy zwykli podatnicy – jak deklarowało ministerstwo – mogą dziś faktycznie spać spokojnie?

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o KAS kontroli celno-skarbowej podlega przestrzeganie przepisów, w tym prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ordynacji podatkowej, czyli ustaw podatkowych. Z kolei w myśl art. 57 ustawy o KAS kontroli celno-skarbowej podlegają podmioty zobowiązane do przestrzegania prawa w zakresie, o którym mowa we wspomnianym wcześniej art. 54 ust. 1 i 2. Potencjalnie więc każdy podatnik, jeśli nie przez fakt bycia zobowiązanym do przestrzegania prawa, to z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej czy też choćby posiadanie samochodu, którego bak z paliwem podlega kontroli celno-skarbowej, może przekonać się w praktyce, jak wpłynie na jego sytuację niestosowanie przez urząd celno-skarbowy części przepisów ordynacji podatkowej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane