statystyki

Prawa podatnika zależą od tego, który urząd przyjdzie go prześwietlić. I tak ma być nadal

autor: Grażyna Leśniak08.09.2018, 07:00
Nieczytelna jest jednak sama konstrukcja przepisu: artykuły mieszają się w nim z rozdziałami i działami.

Nieczytelna jest jednak sama konstrukcja przepisu: artykuły mieszają się w nim z rozdziałami i działami.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którymi zainteresował się naczelnik urzędu celno-skarbowego, nie mają co liczyć na dwuinstancyjność postępowania ani na to, że fiskus zechce skorzystać z możliwości zawieszenia toczącej się kontroli. Takiej zmiany nie przewiduje też projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, nad którą pracuje rząd.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są zgodni: przepisy ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 508 ze zm.; dalej: ustawa o KAS) budzą zastrzeżenia. Rodzi je zwłaszcza relacja między tą ustawą a ustawą z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Zdaniem jednych można mówić o luce, która ma niekorzystne skutki dla sytuacji podatników, według innych – patrzeć na nie można w kategoriach błędu czy wręcz niedopatrzenia. Pytanie, w jakim stopniu było to działanie celowe i zamierzone przez ustawodawcę, a w jakim rozbieżności w przepisach są efektem niedbalstwa legislacyjnego czy pośpiechu.

Kłopotliwe odesłanie

Chodzi o art. 94 ustawy o KAS, który kompleksowo reguluje kwestię odesłań do ordynacji podatkowej. Enumeratywnie wymienione zostały w nim przepisy ordynacji, jej rozdziały i działy (ale tylko w niewielkich ich fragmentach), które stosuje się „odpowiednio” do kontroli celno-skarbowej w zakresie nieuregulowanym ustawą o KAS. Nieczytelna jest jednak sama konstrukcja przepisu: artykuły mieszają się w nim z rozdziałami i działami. Pytanie, czy na tym legislacyjnym chaosie ma dodatkowo korzystać organ kontroli.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (druk sejmowy nr 826), w części dotyczącej proponowanego art. 91 (a obowiązującego art. 94) projektodawcy napisali: „(…) Jak wynika z przepisów art. 91, art. 95, art. 102 oraz art. 109 projektu do kontroli celno-skarbowej, audytu, czynności audytowych oraz urzędowego sprawdzenia odpowiednie zastosowanie będą miały enumeratywnie wymienione przepisy ordynacji podatkowej. W projektowanej ustawie ukształtowana została procedura kontroli celno-skarbowej. Jako tzw. procedura twarda będzie ona miała zastosowanie w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym, np. zorganizowane grupy przestępcze. Natomiast w pozostałych przypadkach będzie prowadzona, tak jak dotychczas, kontrola podatkowa na podstawie przepisów ordynacji podatkowej (…)”.

Co z tej koncepcji pozostało? Czy zwykli podatnicy – jak deklarowało ministerstwo – mogą dziś faktycznie spać spokojnie?

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o KAS kontroli celno-skarbowej podlega przestrzeganie przepisów, w tym prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 ordynacji podatkowej, czyli ustaw podatkowych. Z kolei w myśl art. 57 ustawy o KAS kontroli celno-skarbowej podlegają podmioty zobowiązane do przestrzegania prawa w zakresie, o którym mowa we wspomnianym wcześniej art. 54 ust. 1 i 2. Potencjalnie więc każdy podatnik, jeśli nie przez fakt bycia zobowiązanym do przestrzegania prawa, to z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej czy też choćby posiadanie samochodu, którego bak z paliwem podlega kontroli celno-skarbowej, może przekonać się w praktyce, jak wpłynie na jego sytuację niestosowanie przez urząd celno-skarbowy części przepisów ordynacji podatkowej.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane