statystyki

TSUE: Wakacyjny wynajem z korzystnym rozliczeniem VAT

autor: Mariusz Szulc06.09.2018, 17:00
VAT

VATźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca wynajmujący domy turystom na krótki termin i zapewniający im usługi pomocnicze, np. wyżywienie, może płacić VAT tylko od swojej marży – uznał rzecznik generalny unijnego trybunału.

Opinia rzecznika dotyczyła niemieckiej spółki podnajmującej krótkoterminowo swoim klientom domy w rejonach turystycznych Niemiec, Austrii i Włoch.

Najemcy mogli liczyć na wiele dodatkowych usług np. sprzątanie nieruchomości, wyżywienie itp. Spółka uważała, że może rozliczać się z fiskusem w ramach procedury marży tak jak biura turystyczne. Dzięki temu VAT płaciłaby tylko od różnicy między kwotą otrzymaną od klienta a ceną netto, za którą sama nabyła towary lub usługi. Sądziła też, że podatek może płacić według obniżonej stawki właściwej dla usług zakwaterowania w obiektach turystycznych. Nie zgodził się na to niemiecki fiskus. Uznał że samo udostępnianie wakacyjnych nieruchomości to zbyt mało, aby mieć prawo do rozliczania się jak biura podróży. Problemu nie rozstrzygnęły także niemieckie sądy, które popro siły o pomoc Trybunał Sprawiedliwości UE. Rzecznik generalny TSUE w wydanej opinii częściowo stanął po stronie spółki. Stwierdził, że ma prawo rozliczać się według procedury marży. Je dnak w takim wypadku straci prawo do stosowania obniżonej stawki VAT właściwej dla usług zakwaterowania w hotelach i innych obiektach wypoczynkowych.  


Pozostało 6% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane