statystyki

Rząd szuka nowych narzędzi by skuteczniej ściągać daniny

autor: Marek Chądzyński06.09.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.09.2018, 07:59
System kas fiskalnych online to atutowy as MF w grze o podatki

System kas fiskalnych online to atutowy as MF w grze o podatkiźródło: ShutterStock

7,5 mld zł chce w 2019 r. uzyskać resort finansów z uszczelniania systemu. Choć to mniej, niż zakładano w tym roku , kwota nadal robi wrażenie.

W iększość efektów uszczelnienia fiskus chce uzyskać w podatku VAT, bo główne źródła, na jakie wskazuje, to rozbudowa analityki jednolitego pliku kontrolnego, działanie przez całe 12 miesięcy mechanizmu podzielonej płatności i pełna funkcjonalność systemu STIR. Ten ostatni ma przeciwdziałać wykorzystaniu systemu finansowego do przestępstw skarbowych: na bieżąco wyłapywać podejrzane transakcje i je blokować. Poprzeczka jest zawieszona wysoko: 7,5 mld zł to mniej niż zakładane na ten rok 10,6 mld zł, ale nadal dużo. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że z wymienionych narzędzi fiskus korzysta już w tym roku. A mimo to prawdopodobnie nie uda mu się uzyskać zaplanowanej kwoty. Tak uważają ekonomiści BZ WBK. „Na razie trudno dokładnie ocenić, jaki będzie końcowy efekt, ale raczej będzie to mniejsza kwota, biorąc pod uwagę, że całkowity wzrost wpływów z VAT wyniesie w tym roku niewiele ponad 10 mld zł, a przecież mamy szczyt cyklu koniunkturalnego” – napisali ekonomiści banku w raporcie poświęconym projektowi budżetu na 2019 r.

ILE PIENIĘDZY Z PODATKÓW

ILE PIENIĘDZY Z PODATKÓW

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Filip(2018-09-06 08:00) Zgłoś naruszenie 111

    Niech się zajmą narzędziami, by przedsiębiorcy mieli możliwość ściągać swoje własne należności. Dłużnicy w bardzo dużej mierze pozostają praktycznie bezkarni!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2018-09-06 09:55) Zgłoś naruszenie 50

    W ujęciu prawnym, możemy to nazwać sprawiedliwością. W ujęciu ekonomicznym jest to podwyżka realnej stopy opodatkowania. A wręcz testowanie punktu maksymalnego krzywej Laffera.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane