statystyki

Nie ma paragonu, gdy VAT poza Polską

autor: Mariusz Szulc20.08.2018, 17:00; Aktualizacja: 20.08.2018, 17:19
Świadczenie usług elektronicznych na rzecz zagranicznych konsumentów nie jest rozliczane w Polsce, więc nie trzeba wystawiać z tego tytułu paragonu – podsumował dyrektor KIS.

Świadczenie usług elektronicznych na rzecz zagranicznych konsumentów nie jest rozliczane w Polsce, więc nie trzeba wystawiać z tego tytułu paragonu – podsumował dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Nie trzeba rejestrować w kasie fiskalnej sprzedaży usług szkoleniowych na rzecz zagranicznych osób fizycznych – wyjaśnił dyrektor KIS.

Chodziło o spółkę zajmującą się e-learningiem, która przez internet udostępnia materiały szkoleniowe klientom z Polski i z innych krajów. Spółka sądziła, że sposób opodatkowania świadczonych przez nią usług zależy od tego, jaki status ma i skąd pochodzi nabywca.

Uważała więc, że dla klientów z Polski powinna wystawiać fakturę bądź paragon z 23-proc. VAT. Natomiast nabywcy z innych krajów (UE oraz państw trzecich) powinni sami rozliczać podatek, według obowiązujących u nich reguł. Jeśli więc z usług korzystają zagraniczne firmy, to spółka powinna im wystawiać faktury z adnotacją NP (nie podlega VAT w Polsce). Jeśli natomiast nabywcą jest osoba fizyczna, to powinna ona otrzymywać paragon, również z adnotacją NP.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane