statystyki

Nie ma paragonu, gdy VAT poza Polską

autor: Mariusz Szulc20.08.2018, 17:00; Aktualizacja: 20.08.2018, 17:19
Świadczenie usług elektronicznych na rzecz zagranicznych konsumentów nie jest rozliczane w Polsce, więc nie trzeba wystawiać z tego tytułu paragonu – podsumował dyrektor KIS.

Świadczenie usług elektronicznych na rzecz zagranicznych konsumentów nie jest rozliczane w Polsce, więc nie trzeba wystawiać z tego tytułu paragonu – podsumował dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Nie trzeba rejestrować w kasie fiskalnej sprzedaży usług szkoleniowych na rzecz zagranicznych osób fizycznych – wyjaśnił dyrektor KIS.

Chodziło o spółkę zajmującą się e-learningiem, która przez internet udostępnia materiały szkoleniowe klientom z Polski i z innych krajów. Spółka sądziła, że sposób opodatkowania świadczonych przez nią usług zależy od tego, jaki status ma i skąd pochodzi nabywca.

Uważała więc, że dla klientów z Polski powinna wystawiać fakturę bądź paragon z 23-proc. VAT. Natomiast nabywcy z innych krajów (UE oraz państw trzecich) powinni sami rozliczać podatek, według obowiązujących u nich reguł. Jeśli więc z usług korzystają zagraniczne firmy, to spółka powinna im wystawiać faktury z adnotacją NP (nie podlega VAT w Polsce). Jeśli natomiast nabywcą jest osoba fizyczna, to powinna ona otrzymywać paragon, również z adnotacją NP.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane