statystyki

Gmina odliczy prawie cały VAT od kanalizacji

autor: Łukasz Zalewski30.08.2018, 16:00
Dzięki temu orzeczeniu gmina, która wygrała, odliczy nawet 99 proc. podatku naliczonego. Zgodnie z metodą ministerialną odjęłaby tylko 53 proc.

Dzięki temu orzeczeniu gmina, która wygrała, odliczy nawet 99 proc. podatku naliczonego. Zgodnie z metodą ministerialną odjęłaby tylko 53 proc.źródło: ShutterStock

Kolejny samorząd wygrał z ministrem finansów spór o to, jak ustalać prewspółczynnik. WSA w Łodzi potwierdził, że błędem jest branie pod uwagę wpływów m.in. z podatku od nieruchomości, opłaty skarbowej, udziału w podatkach dochodowych.

Dzięki temu orzeczeniu gmina, która wygrała, odliczy nawet 99 proc. podatku naliczonego. Zgodnie z metodą ministerialną odjęłaby tylko 53 proc.

Chodziło o podatek zawarty w cenie wydatków inwestycyjnych i bieżących związanych z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Gmina musi go odliczać na podstawie prewspółczynnika, ponieważ wykonuje nie tylko czynności opodatkowane VAT, ale i niepodlegające opodatkowaniu (i przez to nieuprawniające do odliczenia podatku naliczonego). Spór z fiskusem dotyczył tego, jak ten prewspółczynnik ustalić.

Gmina uważała, że powinna wziąć pod uwagę, ile wody dostarczonej podmiotom zewnętrznym oraz odebranych od nich i oczyszczonych ścieków jest w całkowitej ilości dostarczonej wody i odebranych ścieków. Licząc w ten sposób, mogłaby stosować wskaźnik 99 proc. dla infrastruktury wodociągowej i 92 proc. dla infrastruktury kanalizacyjnej.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane