statystyki

Samorządowe inwestycje z prawem do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek02.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:47
TSUE orzekł, że podmiot prawa publicznego może odliczyć podatek naliczony od zrealizowanej inwestycji z chwilą, gdy zacznie wykorzystywać ją do czynności opodatkowanych.

TSUE orzekł, że podmiot prawa publicznego może odliczyć podatek naliczony od zrealizowanej inwestycji z chwilą, gdy zacznie wykorzystywać ją do czynności opodatkowanych.źródło: ShutterStock

Gmina, która wybudowała infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną i przez dwa lata używała jej do czynności niepodlegających opodatkowaniu, może po zmianie jej przeznaczenia odliczyć podatek naliczony.

To sedno wczorajszego wyroku 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór w tej sprawie miała rozstrzygnąć uchwała (sygn. akt I FPS 4/16), ale NSA odstąpił od jej wydania. Wcześniej bowiem, 25 lipca 2018 r. zapadło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej gminy Ryjewo (sygn. C-140/17), na które czekał NSA. Jego wczorajszy wyrok jest więc pokłosiem trybunalskiego orzeczenia.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane