statystyki

Mimo ewidentnej korzyści transakcja nie musi być sztuczna: KAS wydał drugą opinię zabezpieczającą od dwóch lat

autor: Łukasz Zalewski30.08.2018, 07:46; Aktualizacja: 30.08.2018, 08:34
podatek, księgowość, finanse

Najnowsza opinia dotyczyła jednego z banków finansujących działalność grupy kapitałowej, która stanęła na skraju bankructwa.źródło: ShutterStock

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w sprawie strat na sprzedaży obligacji – zaledwie drugą od ponad dwóch lat, gdy uzyskał takie uprawnienie.

Potwierdził w niej, że sprzedaż obligacji, której celem była restrukturyzacja zadłużenia, nie była sztuczna i nie została dokonana „przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej”, mimo że pytający odniósł korzyść podatkową. Do takiej transakcji nie ma więc zastosowania klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – uznał szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Jest to dopiero druga opinia zabezpieczająca od czasu, gdy szef KAS uzyskał możliwość ich wydawania, czyli od 15 lipca 2016 r. Pierwsza, z 30 stycznia 2018 r., dotyczyła programu motywacyjnego (nr DOK4.8011.5.2017). Wynikało z niej, że wypłata prawie 6 mln zł kierownikowi sklepu w zamian za dobre wyniki finansowe zarządzanej przez niego placówki ma uzasadnienie biznesowe i nie jest unikaniem opodatkowania.

Restrukturyzacja długu


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane