statystyki

Mimo ewidentnej korzyści transakcja nie musi być sztuczna: KAS wydał drugą opinię zabezpieczającą od dwóch lat

autor: Łukasz Zalewski30.08.2018, 07:46; Aktualizacja: 30.08.2018, 08:34
podatek, księgowość, finanse

Najnowsza opinia dotyczyła jednego z banków finansujących działalność grupy kapitałowej, która stanęła na skraju bankructwa.źródło: ShutterStock

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w sprawie strat na sprzedaży obligacji – zaledwie drugą od ponad dwóch lat, gdy uzyskał takie uprawnienie.

Potwierdził w niej, że sprzedaż obligacji, której celem była restrukturyzacja zadłużenia, nie była sztuczna i nie została dokonana „przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej”, mimo że pytający odniósł korzyść podatkową. Do takiej transakcji nie ma więc zastosowania klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – uznał szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Jest to dopiero druga opinia zabezpieczająca od czasu, gdy szef KAS uzyskał możliwość ich wydawania, czyli od 15 lipca 2016 r. Pierwsza, z 30 stycznia 2018 r., dotyczyła programu motywacyjnego (nr DOK4.8011.5.2017). Wynikało z niej, że wypłata prawie 6 mln zł kierownikowi sklepu w zamian za dobre wyniki finansowe zarządzanej przez niego placówki ma uzasadnienie biznesowe i nie jest unikaniem opodatkowania.

Restrukturyzacja długu


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane