statystyki

Gmina odzyska cały VAT przy budowie bazaru

autor: Łukasz Zalewski03.09.2018, 07:42; Aktualizacja: 03.09.2018, 10:11
warzywa

Prowadzenie targowisk to zadanie własne gminy, bo ma na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnotyźródło: ShutterStock

 Można odliczyć cały podatek wynikający z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową targowiska – orzekł WSA w Szczecinie. 

Gmina, która wybudowała targowisko wiejskie, podpisała z zainteresowanymi podmiotami umowy odpłatnej dzierżawy stanowisk handlowych. Musiała więc odprowadzać z tego tytułu VAT. Pobierała też opłatę targową.

Od podatku należnego z tytułu odpłatnej dzierżawy chciała odliczać VAT wynikający z faktur dokumentujących wydatki na budowę targowiska.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że prowadzenie targowisk to zadanie własne gminy, bo ma na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Nie zgodził się więc z tym, że targowisko jest wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych. Stwierdził, że skoro gmina prowadzi na targowisku działalność podlegającą VAT i zadania własne, to będzie mogła odliczyć VAT jedynie w części, w jakiej poniesione wydatki posłużyły działalności opodatkowanej.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane