statystyki

Zmiana udziałów w zysku nie powoduje powstania zaległości

autor: Łukasz Zalewski20.08.2018, 07:29; Aktualizacja: 20.08.2018, 09:23
Spór z fiskusem toczył się o to, czy po ustaleniu ostatecznej proporcji wspólnicy będą musieli skorygować odprowadzone zaliczki na PIT i zapłacić ewentualne odsetki za zwłokę.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy po ustaleniu ostatecznej proporcji wspólnicy będą musieli skorygować odprowadzone zaliczki na PIT i zapłacić ewentualne odsetki za zwłokę.źródło: ShutterStock

Wspólnik spółki osobowej nie musi korygować zaliczek na PIT i płacić odsetek za zwłokę, jeśli w ciągu roku wpłacał zaliczki zgodnie ze wstępną proporcją udziału w zysku, a po zakończeniu roku została ona zmieniona i ustalona została proporcja ostateczna – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o mężczyznę, który zamierzał przystąpić do spółki komandytowej. Zgodnie z umową miał mu przypadać udział w zysku, proporcjonalnie do wniesionego wkładu. Miała to być jednak proporcja tymczasowa. Wspólnicy mogliby ją w trakcie roku zmienić, podejmując stosowną uchwałę. Natomiast o ostatecznej proporcji miało decydować walne zgromadzenie wspólników, biorąc pod uwagę całoroczny wynik finansowy spółki i to, w jakim stopniu do jego wypracowania przyczynili się poszczególni wspólnicy.

Umowa spółki miała też przewidywać zaliczki na poczet udziału w zysku spółki. Po zakończeniu roku i ustaleniu ostatecznej proporcji mogłoby się okazać, że wspólnik albo musi zwrócić spółce część zaliczek, albo może dostać więcej pieniędzy.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane