statystyki

Zmiana udziałów w zysku nie powoduje powstania zaległości

autor: Łukasz Zalewski20.08.2018, 07:29; Aktualizacja: 20.08.2018, 09:23
Spór z fiskusem toczył się o to, czy po ustaleniu ostatecznej proporcji wspólnicy będą musieli skorygować odprowadzone zaliczki na PIT i zapłacić ewentualne odsetki za zwłokę.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy po ustaleniu ostatecznej proporcji wspólnicy będą musieli skorygować odprowadzone zaliczki na PIT i zapłacić ewentualne odsetki za zwłokę.źródło: ShutterStock

Wspólnik spółki osobowej nie musi korygować zaliczek na PIT i płacić odsetek za zwłokę, jeśli w ciągu roku wpłacał zaliczki zgodnie ze wstępną proporcją udziału w zysku, a po zakończeniu roku została ona zmieniona i ustalona została proporcja ostateczna – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o mężczyznę, który zamierzał przystąpić do spółki komandytowej. Zgodnie z umową miał mu przypadać udział w zysku, proporcjonalnie do wniesionego wkładu. Miała to być jednak proporcja tymczasowa. Wspólnicy mogliby ją w trakcie roku zmienić, podejmując stosowną uchwałę. Natomiast o ostatecznej proporcji miało decydować walne zgromadzenie wspólników, biorąc pod uwagę całoroczny wynik finansowy spółki i to, w jakim stopniu do jego wypracowania przyczynili się poszczególni wspólnicy.

Umowa spółki miała też przewidywać zaliczki na poczet udziału w zysku spółki. Po zakończeniu roku i ustaleniu ostatecznej proporcji mogłoby się okazać, że wspólnik albo musi zwrócić spółce część zaliczek, albo może dostać więcej pieniędzy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane