statystyki

NSA powtórzył 25 razy: wymiana udziałów neutralna podatkowo

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski26.11.2018, 07:20
25 wyroków z piątku jest korzystnych dla podatników.

25 wyroków z piątku jest korzystnych dla podatników.źródło: ShutterStock

Podatku nie ma, gdy udziały wymieni kilku wspólników, a nie tylko jeden – orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w 25 wyrokach. Dzień wcześniej, w czwartek, pisaliśmy natomiast o dwóch spółkach, które z powodu odmiennego stanowiska fiskusa w tej sprawie zrezygnowały z fuzji („Spór o wymianę udziałów zatrzymał fuzję”, DGP nr 227/2018).

Każdy z piątkowych wyroków NSA dotyczył innego podatnika przeprowadzającego transakcję wymiany udziałów. Chodzi o wniesienie udziałów lub akcji spółki X do spółki Y i otrzymanie w zamian udziałów lub akcji spółki Y. Z przepisów wynika, że jeśli w wyniku takiej wymiany spółka nabywająca (w naszym przykładzie Y) uzyska bezwzględną większość głosów w X, to taka transakcja jest neutralna podatkowo. Innymi słowy, nikt nie musi płacić podatku – ani wspólnicy, ani spółka. Wymiana musi jednak zamknąć się w okresie sześciu miesięcy.

Spory toczyły się o to, czy takiej wymiany udziałów, dającej bezwzględną większość głosów, musi dokonać wyłącznie jeden wspólnik (to stanowisko fiskusa), czy może być ich kilku (tak uważają podatnicy).

Naczelny Sąd Administracyjny nie pierwszy raz orzekał w takich sprawach. Precedensowy korzystny dla podatników wyrok zapadł już 24 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 117/14). Później były kolejne; ostatnio 10 i 24 października br. (sygn. akt II FSK 753/18 oraz II FSK 2410/18).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane