statystyki

Wspólnicy zapłacą podatek od starych zysków

autor: Patrycja Dudek12.06.2018, 19:00
Spotkanie wspólników

Spotkanie wspólnikówźródło: ShutterStock

Wspólnicy zapłacą podatek od zysków niepodzielonych wypracowanych przed 2015 r., jeśli do przekształcenia spółki kapitałowej w osobową doszło po tej dacie – wynika z wyroku NSA.

Sąd kasacyjny uznał, że bez znaczenia jest, kiedy zysk został wypracowany. Liczy się wyłącznie data przekształcenia spółki. – Jeśli miało to miejsce po nowelizacji przepisów o PIT i CIT, to podatek jest należny – wyjaśniła sędzia Agnieszka Krawczyk. 

Spór z fiskusem toczyła spółka z o.o., która chciała się przekształcić w spółkę komandytową. Do przekształcenia miało dojść po 1 stycznia 2015 r. a więc już po wejściu w życie zmiany przepisów dotyczących opodatkowania zysków niepodzielonych. Wynika z nich, że w razie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową wspólnicy muszą płacić podatek od zysków, które trafiły na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółek. 

Przed 2009 r. zyski niepodzielone w ogóle nie podlegały opodatkowaniu. Po tej dacie podatnicy spierali się z fiskusem o to, czy takim zyskiem jest również ten, który trafia na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Sądy uznały, że nie i że podatku płacić nie trzeba. Sytuacja zmieniła się od 2015 r. Sejm doprecyzował wówczas, że zyskiem niepodzielonym jest także ten, który jest przekazany na kapitał rezerwowy lub zapasowy. 


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane