statystyki

Wspólnicy zapłacą podatek od starych zysków

autor: Patrycja Dudek12.06.2018, 19:00
Spotkanie wspólników

Spotkanie wspólnikówźródło: ShutterStock

Wspólnicy zapłacą podatek od zysków niepodzielonych wypracowanych przed 2015 r., jeśli do przekształcenia spółki kapitałowej w osobową doszło po tej dacie – wynika z wyroku NSA.

Sąd kasacyjny uznał, że bez znaczenia jest, kiedy zysk został wypracowany. Liczy się wyłącznie data przekształcenia spółki. – Jeśli miało to miejsce po nowelizacji przepisów o PIT i CIT, to podatek jest należny – wyjaśniła sędzia Agnieszka Krawczyk. 

Spór z fiskusem toczyła spółka z o.o., która chciała się przekształcić w spółkę komandytową. Do przekształcenia miało dojść po 1 stycznia 2015 r. a więc już po wejściu w życie zmiany przepisów dotyczących opodatkowania zysków niepodzielonych. Wynika z nich, że w razie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową wspólnicy muszą płacić podatek od zysków, które trafiły na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółek. 

Przed 2009 r. zyski niepodzielone w ogóle nie podlegały opodatkowaniu. Po tej dacie podatnicy spierali się z fiskusem o to, czy takim zyskiem jest również ten, który trafia na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Sądy uznały, że nie i że podatku płacić nie trzeba. Sytuacja zmieniła się od 2015 r. Sejm doprecyzował wówczas, że zyskiem niepodzielonym jest także ten, który jest przekazany na kapitał rezerwowy lub zapasowy. 


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane