statystyki

Dopłaty do spółki z o.o. to nie cel statutowy

autor: Łukasz Zalewski09.08.2018, 17:00
WSA w Gliwicach wskazał, że wspieranie finansowe innych osób prawnych (w tym wypadku spółki z o.o.) nie mieści się w celach statutowych stowarzyszenia.

WSA w Gliwicach wskazał, że wspieranie finansowe innych osób prawnych (w tym wypadku spółki z o.o.) nie mieści się w celach statutowych stowarzyszenia.źródło: ShutterStock

Dochody stowarzyszenia przeznaczone na dokapitalizowanie spółki córki nie są zwolnione z CIT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stowarzyszenia będącego jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta została utworzona do realizacji zadań w ramach działalności gospodarczej. Gdyby taką działalność prowadziło stowarzyszenie, to mogłoby ono utracić status organizacji pożytku publicznego.

Cały swój zysk spółka przekazuje stowarzyszeniu. Mimo tego zaciągnęło ono pożyczki u osób fizycznych i kredyt na realizację działań statutowych, a także na wniesienie dopłat do udziałów w spółce, żeby ją dokapitalizować. Stowarzyszenie wniosło dopłaty w dwóch ratach: najpierw z pieniędzy uzyskanych z kredytu, a później z wpłat 1 procenta podatku dochodowego od osób fizycznych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane