statystyki

Dopłaty do spółki z o.o. to nie cel statutowy

autor: Łukasz Zalewski09.08.2018, 17:00
WSA w Gliwicach wskazał, że wspieranie finansowe innych osób prawnych (w tym wypadku spółki z o.o.) nie mieści się w celach statutowych stowarzyszenia.

WSA w Gliwicach wskazał, że wspieranie finansowe innych osób prawnych (w tym wypadku spółki z o.o.) nie mieści się w celach statutowych stowarzyszenia.źródło: ShutterStock

Dochody stowarzyszenia przeznaczone na dokapitalizowanie spółki córki nie są zwolnione z CIT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stowarzyszenia będącego jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta została utworzona do realizacji zadań w ramach działalności gospodarczej. Gdyby taką działalność prowadziło stowarzyszenie, to mogłoby ono utracić status organizacji pożytku publicznego.

Cały swój zysk spółka przekazuje stowarzyszeniu. Mimo tego zaciągnęło ono pożyczki u osób fizycznych i kredyt na realizację działań statutowych, a także na wniesienie dopłat do udziałów w spółce, żeby ją dokapitalizować. Stowarzyszenie wniosło dopłaty w dwóch ratach: najpierw z pieniędzy uzyskanych z kredytu, a później z wpłat 1 procenta podatku dochodowego od osób fizycznych.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane