statystyki

Odszkodowanie otrzymane od dewelopera jest opodatkowane

autor: Mariusz Szulc08.08.2018, 07:38; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:10
W tej sytuacji deweloper miał obowiązek wykazać wypłaconą kwotę w informacji PIT-8C.

W tej sytuacji deweloper miał obowiązek wykazać wypłaconą kwotę w informacji PIT-8C.źródło: ShutterStock

Podatnik musi zapłacić PIT od rekompensaty za wady kupionego mieszkania. Od przychodu może jednak odliczyć wydatki poniesione na naprawy – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodziło o podatniczkę, która kupiła mieszkanie. Szybko wyszły na jaw jego wady. Problem był m.in. ze złą izolacją podłóg, przez co kobieta musiała płacić więcej za ogrzewanie lokalu. Wystąpiła więc do dewelopera z roszczeniem z tytułu rękojmi, na podstawie art. 556 kodeksu cywilnego. Deweloper uznał jej zarzuty i na podstawie zawartego porozumienia (ugody pozasądowej) wypłacił jej 30 tys. zł. W porozumieniu zapisano, że jest to „odszkodowanie tytułem usunięcia wad i odszkodowania za nabycie i posiadanie lokalu w obecnym stanie oraz za ponoszenie podwyższonych kosztów ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zadośćuczynienia z tego tytułu”.

Deweloper uznał, że wypłacona kwota jest dla właścicielki mieszkania przychodem i w związku z tym przesłał jej oraz do urzędu skarbowego informację PIT-8C.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • tt(2018-08-08 09:35) Zgłoś naruszenie 60

    Developer bublarz wystawiając PIT zrobił na złość klientowi. Interpretacja urzędu skarbowego kuriozalna. Jak złamię nogę to odszkodowanie też będę musiał opodatkować? Dyrektor KIS to zwykły głupek. Chory kraj .

    Odpowiedz
  • ire ITALIANO SPRZEDANO(2018-08-13 00:42) Zgłoś naruszenie 00

    NO ZGADZASIE DEWOPLELERM MOZNA NAZWAC OBECNIE SAMORZĄD SPM ,KTORY POMIMO WYKUPU MIESZKANIA NA WŁASNOSC ,OTRZYMANĄ KSIĘGĘWIECZYSTĄ ,NADAL JEST UZALEZNINY STAWE CZYNSZU Z SPM ,NO KTO PIERWSZY GMINA CZY SPM MA UPRAWNIENIE DO WERYFIKACIJ MIESZKANCÓW POSIADAJĄCYMI ,KSIĘGI WIECZYSTE ,I WYKUPIONYM GRUNTEM W BLOKACH ,,TO JEST PYTANIE I CZEKAMY NA ODPOWIEDZ OD RZĄDU KTÓRY BRZMI POD NAZWĄSPRAWIEDLIWOSCC ,GDZIE TA SPRAWIEDLIWOSC CO NADAL TRWA OBŁUDA ,GDZIE TA SPRAWIEDLIWOSC CO PRZODKOWIE WYGRALI WOJNĘ 39 -45 , CO NADAL SĄ NIKIM A GETTO MA UPRZYWILIOWANIAZARAZ PO WEJSCIU pis WYDRUKOWANE WNIOSKI DLA ZONY PREZYDENTA Z GETTO , ,TO JEST SPRAWIEDLIWOSC ,,WOJSKO POLSKIE DOSTAJE PRZYWILEJE Z RP DLACZEGO PRZODKOWIE ZPOZOSTAŁYCH RODZIN KTÓRZY WALCZYLI O NIEPODLEGŁĄI SUWERENNĄ RP TEGO NIE MAJĄ SĄWYSMIWANI W SĄDACH ZE CHCĄZE SKARBU PANSTWA UZYSKAC KOSZT CIERPIEN SWEJ RODZINY ,CZY NADAL pis CHRONI OBŁUDE KTÓRA DO DZIS TRW A

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane