statystyki

Jak rozliczyć sprzedaż wynajmowanego przez firmę mieszkania

autor: Marcin Szymankiewicz29.06.2018, 07:00; Aktualizacja: 29.06.2018, 07:29

 Y sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie zajmuje się m.in. wynajmem nieruchomości, w tym mieszkań. Spółka prowadzi działalność od 1995 r. i nie ma statusu małego podatnika ani CIT, ani VAT. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem VAT czynnym. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, VAT i zaliczki na CIT opłaca za okresy miesięczne. W maju 2005 r. spółka nabyła od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lokal mieszkalny (odrębna własności lokalu wraz z przypadającym na ten lokal udziałem w gruncie) położony w Krakowie za 120 000 zł. 

Lokal został zaliczony przez spółkę do środków trwałych i jest amortyzowany z zastosowaniem indywidulanej 10-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Spółka nie ponosiła na to mieszkanie żadnych nakładów o charakterze ulepszenia. Lokal został całkowicie zamortyzowany. Był wynajmowany na cele mieszkaniowe głównie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (wynajem korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT). Kilka przerw w wynajmie tego lokalu wynikało z szukania nowego najemcy.

Spółka 12 czerwca 2018 r. sprzedała lokal osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, co potwierdza akt notarialny z tego dnia, za 300 000 zł. Lokal został wydany nabywcy 12 czerwca 2018 r., co potwierdza protokół zdawczo-odbiorczy. Na udokumentowanie tej sprzedaży spółka dodatkowo wystawiła fakturę na 300 000 zł bez VAT (sprzedaż zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT). Koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego poniósł nabywca. W dniu podpisania aktu notarialnego nabywca zapłaci 30 proc. ceny, tj. 90 000 zł. Resztę, tj. 210 000 zł, spółka ma otrzymać z banku, w którym nabywca zaciągnie kredyt w terminie 3 dni. Spółka nie ma kasy fiskalnej. Czy spółka prawidłowo zastosowała zwolnienie do sprzedaży tego mieszkania? Jak powinna rozliczyć tę sprzedaż na gruncie VAT, CIT i PCC?

Sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego (odrębna własność lokalu wraz z przypadającym na ten lokal udziałem w gruncie) podlega objęciu VAT jako odpłatna dostawa towaru stosownie do art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W analizowanej sprawie obowiązek podatkowy należy ustalić zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą dokonania dostawy towarów. Spółka powinna zatem rozpoznać obowiązek podatkowy 12 czerwca 2018 r., kiedy został podpisany akt notarialny sprzedaży, a lokal został protokolarnie wydany.

W analizowanej sprawie dostawa tego lokalu mieszkalnego korzystać będzie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Ta podstawa prawna powinna się znaleźć na wystawionej 12 czerwca 2018 r. fakturze potwierdzającej dokonanie tej sprzedaży stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Wystawienie tej faktury 12 czerwca 2018 r. było prawidłowe. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane