statystyki

Jak rozliczyć sprzedaż wynajmowanego przez firmę mieszkania

autor: Marcin Szymankiewicz29.06.2018, 07:00; Aktualizacja: 29.06.2018, 07:29

 Y sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie zajmuje się m.in. wynajmem nieruchomości, w tym mieszkań. Spółka prowadzi działalność od 1995 r. i nie ma statusu małego podatnika ani CIT, ani VAT. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem VAT czynnym. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, VAT i zaliczki na CIT opłaca za okresy miesięczne. W maju 2005 r. spółka nabyła od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lokal mieszkalny (odrębna własności lokalu wraz z przypadającym na ten lokal udziałem w gruncie) położony w Krakowie za 120 000 zł. 

Lokal został zaliczony przez spółkę do środków trwałych i jest amortyzowany z zastosowaniem indywidulanej 10-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Spółka nie ponosiła na to mieszkanie żadnych nakładów o charakterze ulepszenia. Lokal został całkowicie zamortyzowany. Był wynajmowany na cele mieszkaniowe głównie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (wynajem korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT). Kilka przerw w wynajmie tego lokalu wynikało z szukania nowego najemcy.

Spółka 12 czerwca 2018 r. sprzedała lokal osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, co potwierdza akt notarialny z tego dnia, za 300 000 zł. Lokal został wydany nabywcy 12 czerwca 2018 r., co potwierdza protokół zdawczo-odbiorczy. Na udokumentowanie tej sprzedaży spółka dodatkowo wystawiła fakturę na 300 000 zł bez VAT (sprzedaż zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT). Koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego poniósł nabywca. W dniu podpisania aktu notarialnego nabywca zapłaci 30 proc. ceny, tj. 90 000 zł. Resztę, tj. 210 000 zł, spółka ma otrzymać z banku, w którym nabywca zaciągnie kredyt w terminie 3 dni. Spółka nie ma kasy fiskalnej. Czy spółka prawidłowo zastosowała zwolnienie do sprzedaży tego mieszkania? Jak powinna rozliczyć tę sprzedaż na gruncie VAT, CIT i PCC?

Sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego (odrębna własność lokalu wraz z przypadającym na ten lokal udziałem w gruncie) podlega objęciu VAT jako odpłatna dostawa towaru stosownie do art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W analizowanej sprawie obowiązek podatkowy należy ustalić zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą dokonania dostawy towarów. Spółka powinna zatem rozpoznać obowiązek podatkowy 12 czerwca 2018 r., kiedy został podpisany akt notarialny sprzedaży, a lokal został protokolarnie wydany.

W analizowanej sprawie dostawa tego lokalu mieszkalnego korzystać będzie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Ta podstawa prawna powinna się znaleźć na wystawionej 12 czerwca 2018 r. fakturze potwierdzającej dokonanie tej sprzedaży stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Wystawienie tej faktury 12 czerwca 2018 r. było prawidłowe. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane