statystyki

Zagraniczna organizacja otrzymała i sprzedała majątek nieruchomy w Polsce? To zapłaci tutaj podatek

autor: Łukasz Zalewski13.08.2018, 17:00
Hospicjum uważało, że nie musi płacić daniny w Polsce

Hospicjum uważało, że nie musi płacić daniny w Polsceźródło: ShutterStock

Litewskie hospicjum, które odziedziczyło w naszym kraju spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, musi zapłacić tu podatek od dochodu ze sprzedaży tego prawa – orzekł WSA w Warszawie.

Litewskie hospicjum o statusie organizacji pożytku publicznego nabyło spadek na mocy orzeczenia polskiego sądu rejonowego. Do masy spadkowej weszło m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Hospicjum chciało je sprzedać, a pieniądze ze zbycia przeznaczyć – zgodnie z wolą spadkodawcy – na działalność statutową. Spór z fiskusem dotyczył podatku od dochodu z tej sprzedaży.

Hospicjum uważało, że nie musi płacić daniny w Polsce, bo – jak tłumaczyło – jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną na Litwie. Twierdziło, że prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem do nieruchomości ani nieruchomością w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy o CIT. Wskazało, że również z art. 6 polsko-litewskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wynika, by dochody ze sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego mieściły się w kategorii dochodów z tytułu nieruchomości.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane