statystyki

Zagraniczna organizacja otrzymała i sprzedała majątek nieruchomy w Polsce? To zapłaci tutaj podatek

autor: Łukasz Zalewski13.08.2018, 17:00
Hospicjum uważało, że nie musi płacić daniny w Polsce

Hospicjum uważało, że nie musi płacić daniny w Polsceźródło: ShutterStock

Litewskie hospicjum, które odziedziczyło w naszym kraju spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, musi zapłacić tu podatek od dochodu ze sprzedaży tego prawa – orzekł WSA w Warszawie.

Litewskie hospicjum o statusie organizacji pożytku publicznego nabyło spadek na mocy orzeczenia polskiego sądu rejonowego. Do masy spadkowej weszło m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Hospicjum chciało je sprzedać, a pieniądze ze zbycia przeznaczyć – zgodnie z wolą spadkodawcy – na działalność statutową. Spór z fiskusem dotyczył podatku od dochodu z tej sprzedaży.

Hospicjum uważało, że nie musi płacić daniny w Polsce, bo – jak tłumaczyło – jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną na Litwie. Twierdziło, że prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem do nieruchomości ani nieruchomością w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy o CIT. Wskazało, że również z art. 6 polsko-litewskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wynika, by dochody ze sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego mieściły się w kategorii dochodów z tytułu nieruchomości.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane