statystyki

Fiskus nie dostanie podatku, gdy zadziała opieszale

autor: Mariusz Szulc02.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:40
Decyzja naczelnika została doręczona w 2015 r., a obowiązek podatkowy odnowił się pięć lat wcześniej.

Decyzja naczelnika została doręczona w 2015 r., a obowiązek podatkowy odnowił się pięć lat wcześniej.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy ma trzy lata na doręczenie decyzji ustalającej wysokość daniny od niezgłoszonego w terminie spadku. Jeśli tego nie zrobi, to podatku nie będzie – wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Chodziło o podatnika, który w sierpniu 2009 r. odziedziczył nieruchomość. Powinien był w ciągu miesiąca złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie SD-3 (art. 17a ustawy o podatku od spadków i darowizn, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 644). Nie zrobił tego.

W listopadzie 2010 r. uprawomocniło się sądowe postanowienie o nabyciu spadku. Wtedy doszło do odnowienia się obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy. Podatnik pod koniec lutego 2011 r. złożył zeznanie SD-3. Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że zaniżono w nim wartość nieruchomości. Poprosił więc biegłego o sporządzenie operatu szacunkowego. W 2015 r. na jego podstawie ustalił w decyzji wysokość należnego podatku.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane