statystyki

Fiskus nie dostanie podatku, gdy zadziała opieszale

autor: Mariusz Szulc02.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:40
Decyzja naczelnika została doręczona w 2015 r., a obowiązek podatkowy odnowił się pięć lat wcześniej.

Decyzja naczelnika została doręczona w 2015 r., a obowiązek podatkowy odnowił się pięć lat wcześniej.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy ma trzy lata na doręczenie decyzji ustalającej wysokość daniny od niezgłoszonego w terminie spadku. Jeśli tego nie zrobi, to podatku nie będzie – wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Chodziło o podatnika, który w sierpniu 2009 r. odziedziczył nieruchomość. Powinien był w ciągu miesiąca złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie SD-3 (art. 17a ustawy o podatku od spadków i darowizn, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 644). Nie zrobił tego.

W listopadzie 2010 r. uprawomocniło się sądowe postanowienie o nabyciu spadku. Wtedy doszło do odnowienia się obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy. Podatnik pod koniec lutego 2011 r. złożył zeznanie SD-3. Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że zaniżono w nim wartość nieruchomości. Poprosił więc biegłego o sporządzenie operatu szacunkowego. W 2015 r. na jego podstawie ustalił w decyzji wysokość należnego podatku.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane