statystyki

Ordynacja podatkowa: Fiskus sprawdzi konsekwencje podatkowe transakcji. Za dodatkową opłatą

autor: Agnieszka Pokojska02.08.2018, 07:10; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:21
Kontrola na zamówienie nie ograniczy możliwości prowadzenia postępowania podatkowego i wydania decyzji wymiarowej w zakresie tego samego podatku za ten sam rok.

Kontrola na zamówienie nie ograniczy możliwości prowadzenia postępowania podatkowego i wydania decyzji wymiarowej w zakresie tego samego podatku za ten sam rok.źródło: ShutterStock

Procedura konsultacyjna będzie zapewniać większą ochronę niż interpretacja, ale nie zabezpieczy podatnika przed konsekwencjami w sytaucji, gdy fiskus dopatrzy się, że unika on opodatkowania – wyjaśnił wiceminister finansów Paweł Cybulski w odpowiedzi na poselską interpelację. Chodzi o nowe rozwiązanie zaproponowane w projekcie ordynacji podatkowej. Na wniosek podatnika fiskus sprawdzi skutki podatkowe transakcji jeszcze przed powstaniem ewentualnego sporu i wyda decyzję określającą wymiar podatku (o charakterze cząstkowym). Będzie to kontrola na zamówienie. I trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić.

Resort finansów spodziewa się, że stanie się ona szczególnie przydatna przy transakcjach o skomplikowanej strukturze, obarczonych dużym ryzykiem podatkowym (np. przekształceń, łączenia, podziału spółek, wyceny wartości przedmiotu opodatkowania).

Jak poinformował wiceminister Cybulski, fiskus w ramach procedury konsultacyjnej nie będzie związany stanowiskiem podatnika. Sam ustali fakty, przeprowadzi postępowanie dowodowe, a także dokona uzgodnień (np. co do ustalenia wartości transakcji, poziomu stosowanych cen itd.). Wszystko to ma odróżniać nową procedurę od wydawania interpretacji indywidualnej.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane