statystyki

Ordynacja podatkowa: Fiskus sprawdzi konsekwencje podatkowe transakcji. Za dodatkową opłatą

autor: Agnieszka Pokojska02.08.2018, 07:10; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:21
Kontrola na zamówienie nie ograniczy możliwości prowadzenia postępowania podatkowego i wydania decyzji wymiarowej w zakresie tego samego podatku za ten sam rok.

Kontrola na zamówienie nie ograniczy możliwości prowadzenia postępowania podatkowego i wydania decyzji wymiarowej w zakresie tego samego podatku za ten sam rok.źródło: ShutterStock

Procedura konsultacyjna będzie zapewniać większą ochronę niż interpretacja, ale nie zabezpieczy podatnika przed konsekwencjami w sytaucji, gdy fiskus dopatrzy się, że unika on opodatkowania – wyjaśnił wiceminister finansów Paweł Cybulski w odpowiedzi na poselską interpelację. Chodzi o nowe rozwiązanie zaproponowane w projekcie ordynacji podatkowej. Na wniosek podatnika fiskus sprawdzi skutki podatkowe transakcji jeszcze przed powstaniem ewentualnego sporu i wyda decyzję określającą wymiar podatku (o charakterze cząstkowym). Będzie to kontrola na zamówienie. I trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić.

Resort finansów spodziewa się, że stanie się ona szczególnie przydatna przy transakcjach o skomplikowanej strukturze, obarczonych dużym ryzykiem podatkowym (np. przekształceń, łączenia, podziału spółek, wyceny wartości przedmiotu opodatkowania).

Jak poinformował wiceminister Cybulski, fiskus w ramach procedury konsultacyjnej nie będzie związany stanowiskiem podatnika. Sam ustali fakty, przeprowadzi postępowanie dowodowe, a także dokona uzgodnień (np. co do ustalenia wartości transakcji, poziomu stosowanych cen itd.). Wszystko to ma odróżniać nową procedurę od wydawania interpretacji indywidualnej.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane