statystyki

Samorządy mogą odliczać VAT po zmianie przeznaczenia inwestycji

autor: Mariusz Szulc26.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 26.07.2018, 07:56
TSUE zwrócił uwagę na to, że gmina w trakcie budowy świetlicy była już zarejestrowana dla celów VAT i nie działała w tym zakresie jako organ władzy publicznej.

TSUE zwrócił uwagę na to, że gmina w trakcie budowy świetlicy była już zarejestrowana dla celów VAT i nie działała w tym zakresie jako organ władzy publicznej.źródło: ShutterStock

Gmina, która wybudowała świetlicę dla celów nieopodatkowanych, a następnie zmieniła sposób jej wykorzystywania, może odliczyć podatek naliczony w związku z taką budową – orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej gminy Ryjewo (województwo pomorskie).

– Takie rozstrzygnięcie jest ważne dla samorządów, które rozliczają inwestycje finansowane ze środków unijnych – tłumaczy Agnieszka Bieńkowska, partner i doradca podatkowy w Gekko Taxens. Wyjaśnia, że często warunkiem otrzymania takiego dofinansowania jest zobowiązanie się do niewykorzystywania wybudowanej infrastruktury dla celów komercyjnych przez czas trwania projektu. Potem gmina może zmienić przeznaczenie swojego majątku.

Dotychczas fiskus uważał, że w takiej sytuacji samorząd nie może skorygować rozliczeń VAT i odzyskać podatku naliczonego. – Wyrok TSUE powinien przekonać urzędników do zmiany stanowiska – uważa ekspertka.

Gmina Ryjewo wybudowała w latach 2009–2010 świetlicę i oddała ją w zarząd samorządowemu ośrodkowi kultury. W 2014 r. postanowiła przejąć bezpośredni zarząd nad inwestycją i wykorzystywać ją zarówno nieodpłatnie dla użytku mieszkańców, jak i na wynajem w celach komercyjnych.

Gmina uważała, że gdy rozpocznie wynajem, będzie mogła odliczyć część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na budowę. Chciała więc przez 6 lat (z 10-letniego okresu, który przysługuje na korektę) odliczać VAT w tej części, w jakiej świetlica byłaby wynajmowana.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • yuootoo(2018-07-26 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    niektóre już to robią, jak np. Puławy. zmieniły przeznaczenie jeszcze niewybudowanej hali sportowej (powstanie do kwietnia 2020 roku), żeby móc odliczyć vat i sfinansować ogromną jak na możliwości miasta inwestycję

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane