Jeśli podróż służbowa odbywa się samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, to można odliczyć tylko połowę podatku – przypomniał NSA.

Chodziło o opłaty za przejazd autostradą, bilety parkingowe, paliwo, naprawę usterek powstałych w trakcie podróży służbowej, ale także okresowe przeglądy pojazdów, wymianę opon, umieszczanie logotypów spółki na autach, wydatki na GPS, mycie.
Sprawa dotyczyła rozgłośni Polskiego Radia, która ma flotę samochodów. W jej skład wchodzą pojazdy wykorzystywane też do celów mieszanych (biznesowych i prywatnych). Z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w stosunku do takich aut można odliczyć tylko 50 proc. VAT i to zarówno przy nabyciu auta, jak i wydatkach eksploatacyjnych.
Radio chciało jednak odliczyć 100 proc. VAT, bo uważało, że polskie regulacje są niezgodne z unijną dyrektywą. Przekonywało, że decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej pozwala ograniczać odliczenie wyłącznie w kontekście nabycia aut, a nie wydatków ponoszonych wyłącznie w związku z działalnością gospodarczą. Takimi wydatkami są koszty podróży służbowej. Argumentowało, że gdyby nie przegląd, wymiana opon, zakup GPS, opłaty za przejazd autostradą, bilety parkingowe, to podróż służbowa w ogóle by się nie odbyła. WSA w Warszawie orzekł jednak, że wdrożenie decyzji derogacyjnej do krajowych przepisów nie przekreśla możliwości wprowadzania nowych przepisów ograniczających prawo do odliczenia VAT w granicach zasady standstill (czyli niepogarszania sytuacji prawnej podatników).
Również NSA uznał, że polskie przepisy o VAT są zgodne z prawem unijnym. – Skoro nie można im zarzucić niezgodności, to podatnik nie może skorzystać z pełnego prawa do odliczenia na podstawie dyrektywy – powiedział sędzia Artur Mudrecki. Przywołał też inne wyroki NSA: z 12 lipca br. (sygn. akt I FSK 1037/16), 13 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 2029/15), 10 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 317/16), 12 maja 2017 r. (sygn. akt I FSK 1530/15).

orzecznictwo

Wyrok NSA z 12 lipca 2018 r., sygn. akt I FSK 1037/16. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia