statystyki

Podróż służbowa nie uzasadnia pełnego odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek23.07.2018, 18:00
samochód

samochódźródło: ShutterStock

Jeśli podróż służbowa odbywa się samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, to można odliczyć tylko połowę podatku – przypomniał NSA.

Chodziło o opłaty za przejazd autostradą, bilety parkingowe, paliwo, naprawę usterek powstałych w trakcie podróży służbowej, ale także okresowe przeglądy pojazdów, wymianę opon, umieszczanie logotypów spółki na autach, wydatki na GPS, mycie.

Sprawa dotyczyła rozgłośni Polskiego Radia, która ma flotę samochodów. W jej skład wchodzą pojazdy wykorzystywane też do celów mieszanych (biznesowych i prywatnych). Z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w stosunku do takich aut można odliczyć tylko 50 proc. VAT i to zarówno przy nabyciu auta, jak i wydatkach eksploatacyjnych.

Radio chciało jednak odliczyć 100 proc. VAT, bo uważało, że polskie regulacje są niezgodne z unijną dyrektywą. Przekonywało, że decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej pozwala ograniczać odliczenie wyłącznie w kontekście nabycia aut, a nie wydatków ponoszonych wyłącznie w związku z działalnością gospodarczą. Takimi wydatkami są koszty podróży służbowej. Argumentowało, że gdyby nie przegląd, wymiana opon, zakup GPS, opłaty za przejazd autostradą, bilety parkingowe, to podróż służbowa w ogóle by się nie odbyła. WSA w Warszawie orzekł jednak, że wdrożenie decyzji derogacyjnej do krajowych przepisów nie przekreśla możliwości wprowadzania nowych przepisów ograniczających prawo do odliczenia VAT w granicach zasady standstill (czyli niepogarszania sytuacji prawnej podatników).

Również NSA uznał, że polskie przepisy o VAT są zgodne z prawem unijnym. – Skoro nie można im zarzucić niezgodności, to podatnik nie może skorzystać z pełnego prawa do odliczenia na podstawie dyrektywy – powiedział sędzia Artur Mudrecki. Przywołał też inne wyroki NSA: z 12 lipca br. (sygn. akt I FSK 1037/16), 13 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 2029/15), 10 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 317/16), 12 maja 2017 r. (sygn. akt I FSK 1530/15).


Pozostało 6% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane