statystyki

Podróż służbowa nie uzasadnia pełnego odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek23.07.2018, 18:00
samochód

samochódźródło: ShutterStock

Jeśli podróż służbowa odbywa się samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, to można odliczyć tylko połowę podatku – przypomniał NSA.

Chodziło o opłaty za przejazd autostradą, bilety parkingowe, paliwo, naprawę usterek powstałych w trakcie podróży służbowej, ale także okresowe przeglądy pojazdów, wymianę opon, umieszczanie logotypów spółki na autach, wydatki na GPS, mycie.

Sprawa dotyczyła rozgłośni Polskiego Radia, która ma flotę samochodów. W jej skład wchodzą pojazdy wykorzystywane też do celów mieszanych (biznesowych i prywatnych). Z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w stosunku do takich aut można odliczyć tylko 50 proc. VAT i to zarówno przy nabyciu auta, jak i wydatkach eksploatacyjnych.

Radio chciało jednak odliczyć 100 proc. VAT, bo uważało, że polskie regulacje są niezgodne z unijną dyrektywą. Przekonywało, że decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej pozwala ograniczać odliczenie wyłącznie w kontekście nabycia aut, a nie wydatków ponoszonych wyłącznie w związku z działalnością gospodarczą. Takimi wydatkami są koszty podróży służbowej. Argumentowało, że gdyby nie przegląd, wymiana opon, zakup GPS, opłaty za przejazd autostradą, bilety parkingowe, to podróż służbowa w ogóle by się nie odbyła. WSA w Warszawie orzekł jednak, że wdrożenie decyzji derogacyjnej do krajowych przepisów nie przekreśla możliwości wprowadzania nowych przepisów ograniczających prawo do odliczenia VAT w granicach zasady standstill (czyli niepogarszania sytuacji prawnej podatników).

Również NSA uznał, że polskie przepisy o VAT są zgodne z prawem unijnym. – Skoro nie można im zarzucić niezgodności, to podatnik nie może skorzystać z pełnego prawa do odliczenia na podstawie dyrektywy – powiedział sędzia Artur Mudrecki. Przywołał też inne wyroki NSA: z 12 lipca br. (sygn. akt I FSK 1037/16), 13 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 2029/15), 10 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 317/16), 12 maja 2017 r. (sygn. akt I FSK 1530/15).


Pozostało jeszcze 6% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane