statystyki

Kwota wolna od podatku bankowego dotyczy każdego podmiotu niezależnego

autor: Łukasz Zalewski12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:05
Podatek bankowy wynosi 0,44 procent od wartości aktywów podmiotu

Podatek bankowy wynosi 0,44 procent od wartości aktywów podmiotuźródło: ShutterStock

Instytucja finansowa (bank, ubezpieczyciel), która należy do grupy podmiotów powiązanych, nie musi ustalać wspólnej podstawy opodatkowania w podatku bankowym z innymi podmiotami z grupy – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

To już trzeci wyrok warszawskiego WSA dotyczący zasad ustalania podstawy opodatkowania w podatku bankowym. Kwota wolna od tej daniny wynosi 2 mld zł. Nie ma jednak zgodności, jak należy ją stosować.

Wczorajszy wyrok był korzystny dla firmy ubezpieczeniowej, podobnie jak wyrok tego samego sądu z 25 maja 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 2664/17). Inaczej jednak orzekł WSA w wyroku z 17 kwietnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 1977/17).

Ostatecznie spór o to rozstrzygnie więc Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodzi o art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych (t.j. DZ.U. z 2017 r. poz. 1410), popularnie zwanym podatkiem bankowym, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest nadwyżka sumy aktywów podatnika ponad kwotę 2 mld zł. Innymi słowy, 2 mld zł aktywów banku czy ubezpieczyciela to kwota wolna i jeśli aktywa ustalone zgodnie z przepisami nie przekraczają tego limitu, to podatku nie trzeba płacić. To nie budzi wątpliwości.

Problemy sprawia drugie zdanie przepisu z art. 5 ust. 2 ustawy.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane