statystyki

Bank nie musi płacić podatku od instytucji finansowych w miesiącu powiadomienia KNF

autor: Łukasz Zalewski27.12.2018, 08:13; Aktualizacja: 27.12.2018, 08:16
Bank wygrał w sądach obu instancji.

Bank wygrał w sądach obu instancji.źródło: ShutterStock

Instytucja, który w trakcie miesiąca zawiadomi Komisję Nadzoru Finansowego, że może mieć stratę, jest zwolniona z podatku od niektórych instytucji finansowych już za ten miesiąc – wynika z wyroku NSA.

Bank – objęty co do zasady podatkiem od niektórych instytucji finansowych – wskazał w marcu, że z powodu trudnej sytuacji finansowej może mieć stratę bilansową. Jest to przesłanką do rozpoczęcia postępowania naprawczego, zgodnie z art. 142 prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2187). Jeszcze w tym samym miesiącu (21 marca) zarząd banku przedstawił Komisji Nadzoru Finansowego program tego postępowania. Jego wszczęcie oznacza zwolnienie z podatku bankowego. Spór sprowadzał się do tego, od kiedy ma być ono stosowane.

Bank uważał, że nie musi płacić podatku począwszy od marca (aż do zakończenia realizacji programu postępowania naprawczego). Wskazał, że ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych nie precyzuje, od którego momentu podatnikowi przysługuje zwolnienie. Dlatego uważał, że będzie to już moment poinformowania Komisji Nadzoru Finansowego o wystąpieniu przesłanki obligującej do wszczęcia postępowania naprawczego. Mimo że nastąpiło to w trakcie miesiąca (21 marca), to zwolnienie powinno przysługiwać za cały marzec – uważał bank.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane