statystyki

Akcyza. Skarbówka zwróci podatek po wynajmie auta

autor: Mariusz Szulc, Magdalena Majkowska09.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 20.02.2019, 14:55
Szansa na zwrot jest przy wynajmie auta z zagranicy zarówno do 30 dni, jak i dłużej

Szansa na zwrot jest przy wynajmie auta z zagranicy zarówno do 30 dni, jak i dłużejźródło: ShutterStock

Fiskus podtrzymuje zdanie, że trzeba płacić akcyzę od wjeżdżających do Polski samochodów wynajętych za granicą. Daninę można jednak odzyskać, jeżeli auto ponownie opuści terytorium naszego kraju.

Potwierdziło to biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP. Nie powinno mieć przy tym znaczenia, jak długo przedsiębiorca korzystał w Polsce z wynajętego auta. Szansa na zwrot daniny istnieje więc zarówno wtedy, gdy zostało ono wynajęte na okres powyżej 30 dni, jak i wtedy, gdy służyło do jednorazowego przejazdu.

Powyżej 30 dni

Możliwość odzyskania zapłaconego podatku potwierdził także dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 lipca 2018 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.102.2018.1.JS).

Pytanie zadała polska spółka, która zamierza wynająć samochody osobowe z Niemiec i korzystać z nich w Polsce przez ponad 30 dni na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Potem auta miałyby zostać zwrócone wynajmującemu.

Firma chciała wiedzieć, czy w związku z przemieszczeniem na terytorium kraju samochodów z Niemiec będzie musiała zapłacić akcyzę.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-07-09 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Pani redaktor. To już lekka przesada. O ile lizusy używają takich archaizmów na nazwanie podatku, to w tym przypadku, gdzie akcyza ma charakter kaucji, to już nie jest podatek. Podsumowując, archaizmu brak zostaje lizusostwo.

    Odpowiedz
  • Dominik(2018-07-17 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    A co to za kurjozum! Przecież akcyza jest potrzebna przy rejestracji pojazdu, jeżeli samocgód jie jest zarejestrowany w Polsce to nie ma podstawy do tego PODATKU!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane