statystyki

Polski fiskus ma prawo zarabiać na zagranicznych autach

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek21.02.2019, 08:15; Aktualizacja: 21.02.2019, 08:16
Przedsiębiorca, który zapłaci podatek od wykorzystania zagranicznego auta, może go odzyskać, gdy opuści ono terytorium Polski. Zgodnie z art. 107 ustawy o podatku akcyzowym ma rok na złożenie wniosku w tej sprawie. NSA nie zajmował się jednak tą kwestią w wyroku.

Przedsiębiorca, który zapłaci podatek od wykorzystania zagranicznego auta, może go odzyskać, gdy opuści ono terytorium Polski. Zgodnie z art. 107 ustawy o podatku akcyzowym ma rok na złożenie wniosku w tej sprawie. NSA nie zajmował się jednak tą kwestią w wyroku.źródło: ShutterStock

Wynajem samochodów w Niemczech i podnajem ich Polakom powoduje, że trzeba zapłacić akcyzę – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Tym samym przyznał rację fiskusowi, który od kilku już lat spiera się z przedsiębiorcami o podatek od zagranicznych aut wykorzystywanych w firmie. Zdaniem urzędników akcyza jest należna, nawet gdy samochód posłuży np. tylko do jednorazowego przewiezienia dokumentów z innego państwa. Albo gdy pracownicy zagranicznego oddziału przyjadą nim do centrali firmy w Polsce.

Dwie podstawy

W zależności od sytuacji fiskus powołuje się na dwa przepisy ustawy o podatku akcyzowym. Pierwszy (art. 101 ust. 2) nakazuje opodatkować zagraniczne auto, gdy dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu (gdy trafi ono na terytorium kraju, a polska firma zyska prawo do rozporządzania nim jak właściciel, np. je wynajmie).


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane