statystyki

Wynagrodzenie prezesa jest kosztem bez ograniczeń

autor: Piotr Liss02.07.2018, 20:00
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która wypłaca prezesowi zarządu wynagrodzenie z tytułu pełnionej przez niego funkcji.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która wypłaca prezesowi zarządu wynagrodzenie z tytułu pełnionej przez niego funkcji.źródło: ShutterStock

Czynności wykonywane przez prezesa zarządu na podstawie powołania nie są objęte restrykcjami z art. 15e ustawy o CIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która wypłaca prezesowi zarządu wynagrodzenie z tytułu pełnionej przez niego funkcji. Obejmuje ono dwa elementy: część stałą oraz część zmienną, która zależy od efektów ekonomicznych, osiągniętych w wyniku realizacji konkretnych projektów (premia za sukces). Prezes jest jednocześnie udziałowcem spółki i spełnia definicję podmiotu powiązanego ze spółką w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT.

Spółka spytała, czy zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na wynagrodzenie stałe i zmienne prezesa zarządu powinna uwzględnić ograniczenia wynikające z art. 15e ustawy o CIT. Przepis ten, wprowadzony od 2018 r., limituje możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków z tytułu nabycia niektórych rodzajów usług od podmiotów powiązanych. Ma on zastosowanie m.in. do usług zarządzania i kontroli oraz świadczeń o podobnym charakterze.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane