statystyki

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Co z podatkiem dochodowym?

autor: Dariusz Żurawski, Marek Isański19.06.2018, 10:46; Aktualizacja: 19.06.2018, 11:16
Na wstępie należy odpowiedzieć na pytanie: z jakich powodów ustawodawca zawarł w odrębnej ustawie zagadnienia związane z nabyciem własności rzeczy i praw majątkowych w przypadku spadku lub darowizny i ich opodatkowanie?

Na wstępie należy odpowiedzieć na pytanie: z jakich powodów ustawodawca zawarł w odrębnej ustawie zagadnienia związane z nabyciem własności rzeczy i praw majątkowych w przypadku spadku lub darowizny i ich opodatkowanie?źródło: ShutterStock

Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeśli nastąpiła przed upływem pięciu lat od daty nabycia? Tak, ale opodatkowany jest tylko faktyczny dochód. Czyli co?

D otychczasowe orzecznic two NSA powszechnie aprobowało pogląd, że dochodem jest cała cena sprzedaży pomniejszona jedynie o zapłacony podatek od spadków lub darowizny. Rozpatrując skargi, sąd koncentrował się na ustawie o podatku dochodowym – zupełnie pomijając ustawę o podatku od spadków i darowizn. Ta właśnie ustawa ma jednak istotny wpływ na poprawne określenie dochodu, a w szczególności kosztów uzyskania.

Na wstępie należy odpowiedzieć na pytanie: z jakich powodów ustawodawca zawarł w odrębnej ustawie zagadnienia związane z nabyciem własności rzeczy i praw majątkowych w przypadku spadku lub darowizny i ich opodatkowanie? A nie uczynił tego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane