Na uldze B+R mogą szczególnie skorzystać instytucje finansowe

autor: Grzegorz Kuś, Szymon Dąbek29.06.2018, 16:00
podatek, księgowość, finanse

Należy także mieć na uwadze, że korzyści płynące z prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w sektorze finansowym to nie tylko obniżenie wysokości należnego podatku, lecz także tworzenie nowych innowacyjnych miejsc pracy oraz budowa gospodarki opartej na wiedzy i technologii.źródło: ShutterStock

Duże możliwości skorzystania z podatkowych preferencji dla wydatków na badania i rozwój mają m.in. banki i ubezpieczyciele. Problemem może być jednak określenie, które działania dają prawo do odliczenia.

Ulga B+R pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 100 proc. kwalifikowanych kosztów. Innymi słowy, przy stawce CIT na poziomie 19 proc. każde 100 zł kosztów kwalifikowanych wydane na B+R pozwala na zmniejszenie podatku dochodowego o 19 zł. Z kolei – jak pokazują opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane największych podatników – banki i ubezpieczyciele oraz inne firmy z sektora finansowego mają bardzo wysokie podstawy opodatkowania.

Definicję ustawową działalności B+R znaleźć można w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036; dalej: ustawa o CIT). Jest ona jednak dosyć ogólna i nie daje jasnej odpowiedzi co do poszczególnych projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa. Nie zawiera również żadnych szczególnych rozwiązań dla sektora bankowego czy ubezpieczeniowego.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane