Nie tak łatwo będzie uciec przed daniną solidarnościową

autor: Magdalena Majkowska18.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:16
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Do sztucznych przeprowadzek za granicę powinny też zniechęcać – w ocenie MF – inne projektowane zmiany, które mają zwiększyć transparentność podatników i ich doradców, w tym obowiązek ujawniania schematów optymalizacyjnych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie obawia się, że po wprowadzeniu podatku dla najbogatszych część przedsiębiorców przeniesie produkcję z Polski do innych krajów.

Daninę solidarnościową mają płacić osoby fizyczne, których dochody przekroczą 1 mln zł rocznie. Podatek wyniesie 4 proc. nadwyżki od tej kwoty. Po raz pierwszy podatnicy zapłacą go od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Zapędy do przenoszenia firm za granicę w celu uniknięcia nowego obciążenia studzi wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 22038). Przypomniał, że podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają tu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów – tych osiągniętych w kraju, jak i za granicą (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To oznacza, że jeśli polski przedsiębiorca prowadzi stale działalność gospodarczą za granicą (przez zakład), to uzyskany przez niego dochód podlega opodatkowaniu w państwie położenia zakładu, ale również w Polsce – państwie rezydencji podatnika. Podwójnemu opodatkowaniu ma w tym wypadku zapobiec umowa zawarta z danym krajem.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane