Monitoring się sprawdził. Pod lupę fiskusa trafią kolejne towary

autor: Mariusz Szulc11.06.2018, 09:32; Aktualizacja: 11.06.2018, 12:16
Przewożony towar będzie można klasyfikować tylko zgodnie z kodem Nomenklatury Scalonej (CN), a nie jak dotychczas także zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Zniknąć więc powinny obecne problemy interpretacyjne.

Przewożony towar będzie można klasyfikować tylko zgodnie z kodem Nomenklatury Scalonej (CN), a nie jak dotychczas także zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Zniknąć więc powinny obecne problemy interpretacyjne.źródło: ShutterStock

To już pewne - pakiet przewozowy obejmie transport kolejowy, a urzędnicy będą mogli nadzorować wywóz niektórych leków z Polski. To jednak nie koniec zmian, bo resort finansów przymierza się do kolejnych. Wszystkie są obecnie na mniej lub bardziej zaawansowanym etapie prac, ale łączy je jedno. Otóż wszystkie mają uszczelnić system poboru VAT oraz akcyzy. Ich wejście jest więc raczej nieuniknione.

Czym jest pakiet przewozowy

Chodzi o ustawę z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 708 ze zm.). Pozwala ona fiskusowi śledzić transport na terenie naszego kraju tzw. towarów wrażliwych. Obecnie chodzi przede wszystkim o paliwa, susz tytoniowy, alkohol skażony i olej rzepakowy. Zasadniczo listę takich towarów zawiera art. 3 ust. 2 pakietu przewozowego, ale zawsze może być ona rozszerzona w specjalnym rozporządzeniu. Pakiet umożliwia fiskusowi sprawdzanie, czy przewozy nie są fikcyjne, a także szybsze ściągnięcie podatków. W tym celu podmiot wysyłający przesyłkę z towarem wrażliwym, a także odbierający ją albo przewośnik – w zależności od sytuacji – muszą dokonać zgłoszenia transportu do elektronicznej bazy SENT i dbać o jego aktualizację.

Zmiany już za trzy dni

Już 14 czerwca br. wejdzie w życie ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1039), czyli tzw. pakiet kolejowy. Po nowelizacji mowa będzie o ustawie o systemie monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów. Przedstawiamy, co wprowadzone zmiany oznaczają dla przedsiębiorców.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane