statystyki

Fiskus nie musi tłumaczyć pakietu przewozowego

autor: Agnieszka Pokojska04.04.2018, 07:24; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:15
przyczepa tir

Niektóre przepisy pakietu drogowego są nieprecyzyjneźródło: ShutterStock

Przepisy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów nie są regulacjami podatkowymi, więc dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej nie musi ich interpretować – potwierdził WSA w Poznaniu.

Właśnie ukazało się pisemne uzasadnienie wyroku. Dotyczy on problemu, na który zwracaliśmy uwagę już w zeszłym roku. Wtedy bowiem dyrektor KIS zaczął odmawiać wydawania interpretacji indywidualnych w sprawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz.U. 2017 r., poz. 708 ze zm.).

Jeden z podatników chciał się dowiedzieć, czy obowiązek zgłoszenia przewozu paliwa dotyczy też rolników. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara 20 tys. zł. Pytającemu zależało na interpretacji, bo daje ona ochronę podatnikowi przed skutkami zastosowania się do niej. Dyrektor KIS odmówił jednak jej wydania. Tłumaczył, że przepisy ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów nie są regulacjami prawa podatkowego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • anon(2018-04-04 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dyrektor. Zadbało się o wyodrębnienie firmy z izb nawydawało się absurdalnych aktów prawa wewnętrznego. Narobiło się stołków w centrali. Teraz w imię służby podatnikowi - jednolitej pewnej i szybkiej informacji można mu udowadniać przed sądem, że kto inny ma mu pomóc. Weszliśmy na wyższy poziom spychologii sankcjonowanej przez sąd. A na koniec ciekawostka. Właśnie weszły przepisy o tzw. konstytucji dla biznesu, gdzie jest napisane, że przedsiębiorca ma prawo do interpretacji na piśmie na wniosek. Skoro Dyrektor KIS nie zinterpretuje przepisów SEND, przepisów egzekwowanych przez Urząd Celno-Skarbowy to kto to zrobi... ano chyba wójt bo nikt inny nie pasuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane