statystyki

Najem lokali: O stawce VAT może zadecydować PKWiU

autor: Łukasz Zalewski17.06.2018, 15:00
Właściciel lokali mieszkalnych, pomimo faktu braku zarejestrowania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest traktowany jako podatnik VAT.

Właściciel lokali mieszkalnych, pomimo faktu braku zarejestrowania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest traktowany jako podatnik VAT.źródło: ShutterStock

Problem: Podatnik jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W tym roku kupił dwa mieszkania w miejscowościach nad morzem. Podpisał umowy najmu z wyspecjalizowanymi w tym zakresie firmami, które będą wynajmować te lokale innym osobom (turystom). Firmy te prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu i świadczą m.in. usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55). Podatnik w umowie najmu zgodził się na podnajem. Firma będzie przedstawiać zestawienia przychodów z najmu i na tej podstawie podatnik wystawi jej fakturę. Natomiast podatnik otrzymuje faktury za usługi i opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Czy podatnik - właściciel lokali mieszkalnych - może opodatkować usługi 8-proc. stawką VAT?

Dla DGP Krajowa Administracja Skarbowa

W przedstawionej sytuacji wynajmujący lokale mieszkalne (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) świadczy usługi wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą przy wykorzystaniu tych lokali, która polega na usługach krótkotrwałego zakwaterowania.

Usługi wynajmowania nieruchomości lub ich części, a więc również obiektów i lokali mieszkalnych, stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy o VAT – niezależnie od czasu, na jaki lokale są wynajmowane (krótkotrwale bądź na dłuższe okresy), spełniają one bowiem definicję działalności gospodarczej w rozumieniu tej ustawy.

Dodatkowo wskazać należy, że ustawa o VAT na potrzeby funkcjonowania tego podatku, m.in. określenia zakresu stosowania stawek obniżonych oraz zwolnień od podatku VAT, posługuje się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług – PKWiU 2008.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane