statystyki

Najem nieruchomości mieszkalnych: REIT-y mogą być nieatrakcyjne

autor: Agnieszka Pokojska04.06.2018, 07:22; Aktualizacja: 04.06.2018, 07:53
umowa, prawo, podpis

Projekt zakłada, że REIT-y będą zwolnione z podatku do momentu wypłaty akcjonariuszom dywidendyźródło: ShutterStock

Firmy inwestujące w najem nieruchomości mieszkalnych faktycznie będą płacić 17,5 proc., a nie 8,5 proc. CIT. Do tworzenia REIT-ów może też zniechęcać skomplikowana struktura holdingowa i ograniczenie inwestycji do nieruchomości mieszkalnych.

To część zarzutów, które pojawiły się w pismach konsultacyjnych przesłanych do projektu ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (z ang. Real Estate Investment Trust, w skrócie REIT). To już druga odsłona projektu (poprzedni wycofano). Część organizacji jest jednak krytyczna i twierdzi, że mimo przewidzianych preferencji podatkowych, planowane rozwiązania będą nieatrakcyjne.

Projekt zakłada, że REIT-y będą zwolnione z podatku do momentu wypłaty akcjonariuszom dywidendy. Gdy to się stanie, odprowadzą CIT według preferencyjnej 8,5-proc. stawki. Nie będą jednak odliczać odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych nieruchomości. Całkowicie zwolnione z podatku będą natomiast spółki zależne (spółki akcyjne, z o.o. lub komandytowo-akcyjne), których zysk trafi do REIT. Skorzystać też mają inwestorzy, czyli akcjonariusze spółek rynku wynajmu nieruchomości. Otrzymywane przez nich dywidendy będą zwolnione z opodatkowania. Preferencje podatkowe będą dotyczyć tylko najmu nieruchomości mieszkalnych. Ponadto stworzony zostanie elektroniczny rejestr REIT-ów. Ma go prowadzić Komisja Nadzoru Finansowego.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane