statystyki

Najem nieruchomości mieszkalnych: REIT-y mogą być nieatrakcyjne

autor: Agnieszka Pokojska04.06.2018, 07:22; Aktualizacja: 04.06.2018, 07:53
umowa, prawo, podpis

Projekt zakłada, że REIT-y będą zwolnione z podatku do momentu wypłaty akcjonariuszom dywidendyźródło: ShutterStock

Firmy inwestujące w najem nieruchomości mieszkalnych faktycznie będą płacić 17,5 proc., a nie 8,5 proc. CIT. Do tworzenia REIT-ów może też zniechęcać skomplikowana struktura holdingowa i ograniczenie inwestycji do nieruchomości mieszkalnych.

To część zarzutów, które pojawiły się w pismach konsultacyjnych przesłanych do projektu ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (z ang. Real Estate Investment Trust, w skrócie REIT). To już druga odsłona projektu (poprzedni wycofano). Część organizacji jest jednak krytyczna i twierdzi, że mimo przewidzianych preferencji podatkowych, planowane rozwiązania będą nieatrakcyjne.

Projekt zakłada, że REIT-y będą zwolnione z podatku do momentu wypłaty akcjonariuszom dywidendy. Gdy to się stanie, odprowadzą CIT według preferencyjnej 8,5-proc. stawki. Nie będą jednak odliczać odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych nieruchomości. Całkowicie zwolnione z podatku będą natomiast spółki zależne (spółki akcyjne, z o.o. lub komandytowo-akcyjne), których zysk trafi do REIT. Skorzystać też mają inwestorzy, czyli akcjonariusze spółek rynku wynajmu nieruchomości. Otrzymywane przez nich dywidendy będą zwolnione z opodatkowania. Preferencje podatkowe będą dotyczyć tylko najmu nieruchomości mieszkalnych. Ponadto stworzony zostanie elektroniczny rejestr REIT-ów. Ma go prowadzić Komisja Nadzoru Finansowego.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane