Już drugi raz z rzędu zwycięzcą Rankingu Gazety Prawnej w grupie dużych i największych firm został PricewaterhouseCoopers. Na wynik firmy pracowało 115 doradców podatkowych. Doradzała ona w zeszłym roku ponad 2300 klientom, w tym głównie dużym przedsiębiorstwom. Pozwoliło to na wypracowanie przychodu przekraczającego 100 mln zł. Tak wysokim przychodem mogła poszczycić się jeszcze tylko jedna spółka doradcza - Ernst & Young.

W grupie firm średniej wielkości zwyciężył Grant Thornton Frąckowiak, firma, która w ciągu roku zmieniła przynależność do sieci. Jej przychód w zeszłym roku przekroczył 11 mln zł, co jest najlepszym wynikiem w grupie. Biorąc pod uwagę liczbę klientów czy wygranych spraw sądowych, okazało się, że w grupie średnich firm spółka jest bezkonkurencyjna.

Drugi raz z rzędu wśród firm zatrudniających dwóch i mniej doradców podatkowych najlepszy okazał się dział doradztwa podatkowego w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Działy doradcze w kancelariach rosną w siłę i - jak się okazuje - są w stanie wygrywać na rynku z firmami stricte doradczymi.

Wyniki rankingu pokazują, że rynek doradztwa podatkowego w 2008 r. wzrósł. Firmy umocniły się na swoich pozycjach. Jednak obecny rok - jak twierdzą szefowie i partnerzy firm doradczych - upłynie pod znakiem kryzysu finansowego i spowolnienia gospodarczego.