Analiza wyników III Rankingu w grupie firm zatrudniających od 3 do 9 doradców podatkowych prowadzi do wniosku, że również w tej grupie dominują firmy z Warszawy, mimo że zwycięzcą została firma z Poznania. Na kolejnych miejscach uplasowały się jednak firmy ze stolicy. Dopiero na szóstym i dziewiątym miejscu pojawiają się firmy z Krakowa, a na ósmym firma z Włocławka.

Zwycięzcą została firma stricte doradcza, jednak drugie miejsce zajął dział podatkowy kancelarii prawnej. Wśród pierwszych dziesięciu firm mamy w sumie: pięć firm, których główną działalnością jest doradztwo podatkowe, cztery kancelarie prawne, w ramach których istnieje dział doradztwa podatkowego, oraz jedną firmę audytorską.

Wyniki firm

Wśród firm zatrudniających od 3 do 9 doradców podatkowych wiele firm poprawiło swoje wyniki, kilka jednak straciło swoje pozycje sprzed roku. Grant Thornton Frąckowiak (GTFr) z Poznania to firma, która w II Rankingu Gazety Prawnej została sklasyfikowana (wtedy jeszcze jako HLB Frąckowiak i Wspólnicy) w grupie firm zatrudniających 10 i więcej doradców podatkowych. W ciągu roku z firmy odeszło jednak dwóch doradców podatkowych, co oznaczało, że GTFr trafił do grupy firm średniej wielkości i jak się okazało zwyciężył. Mimo zmniejszenia liczby doradców wzrosła liczba osób z innymi uprawnieniami (z 12 do 22), co mogło przełożyć się na większy o ponad 2 mln zł przychód osiągnięty od stycznia do listopada 2008 r. Z drugiej jednak strony im większa liczba osób z uprawnieniami, tym mniejszy przychód na osobę merytoryczną. Również liczba klientów spadła (w 2008 r. 32 klientów mniej). Nie przeszkodziło to jednak w odniesieniu sukcesu.

Drugie miejsce, podobnie jak przed rokiem, zajęła kancelaria White&Case, która swój sukces zawdzięcza m.in. bardzo dobrej renomie doradców, głównie partnera w kancelarii, czyli dr. Janusza Fiszera. Z zespołu podatkowego odszedł jednak jeden doradca oraz trzech radców prawnych, co mogło przełożyć się również na spadek liczby klientów (o 10).

Na trzecie miejsce awansowała spółka Andrzej Paczuski i Andrzej Taudul Doradcy Podatkowi, czyli kancelaria, która wyrosła ze spółki KPT Doradcy Podatkowi. W ciągu 2008 r. firmę opuściło czterech doradców podatkowych oraz dwóch radców prawnych, co nie przeszkodziło jednak w osiągnięciu wyższego o 800 tys. zł przychodu. Do firmy przyszło jednak 38 klientów mniej niż przed rokiem. Istotne zmiany zaszły w środkowej części zestawienia średnich firm. Na uwagę zasługuje awans o 18 pozycji w rankingu działu podatkowego kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna. W zeszłym roku kancelaria nie podała przychodów, w tym roku pojawiła się taka informacja, co przy trzech doradcach pozwoliło uzyskać wiele punktów w kategorii przychód/osobę merytoryczną. Ponadto kancelaria obsłużyła o 30 klientów więcej niż przed rokiem.

Wzrost o 10 pozycji w rankingu zanotowała inne kancelaria prawna - Tokarczuk, Jędrzejczyk i Wspólnicy Kancelaria Prawna GLN (Gide Loyrette Nouel). Większość informacji w ankiecie pozostaje do wiadomości redakcji. Szeregi kancelarii zasilił jeden doradca podatkowy.

Spadek notowań

Spadek o 13 pozycji odnotowała natomiast firma GRNB-Partner. Z zestawienia wynika, że ze spółki odszedł jeden doradca podatkowy oraz dziewięć osób z innymi uprawnieniami. Ponadto spółka obsłużyła podatkowo o 152 klientów mniej, ale mimo to odnotowała jedną z największych liczb klientów w ciągu roku w swojej grupie. Znacząco spadł również jej przychód. Niewiele mniejszy spadek przychodów odnotowała inna spółka doradztwa podatkowego - Biuro Doradców Podatkowych Tomasz & Rafał Ziółkowscy.

Należy także odnotować, że w zestawieniu pojawiło się osiem nowych firm. Ankiet nie odesłały trzy firmy, które uzyskały punkty w zestawieniu zeszłorocznym.

WYNIKI W GRUPIE OD 3 DO 9 DORADCÓW

28 firm zostało sklasyfikowanych w tej grupie

19 firm prowadzi działalność w Warszawie

2 firmy prowadzą działalność w Poznaniu

2 firmy prowadzą działalność w Krakowie

1 w rankingu znalazło się po jednej firmie z Włocławka, Katowic, Mikołowa, Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego