Są efekty uszczelniania podatków. Luka w VAT się kurczy

autor: Mariusz Szulc06.06.2018, 16:00
MF nie ma wątpliwości, że za wzrostem dochodów z VAT stoi nie tylko dobra sytuacja gospodarcza czy większa świadomość prawna u przedsiębiorców, ale też tzw. działania uszczelniające.

MF nie ma wątpliwości, że za wzrostem dochodów z VAT stoi nie tylko dobra sytuacja gospodarcza czy większa świadomość prawna u przedsiębiorców, ale też tzw. działania uszczelniające.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku straciliśmy na oszustwach i działalności szarej strefy 25 mld zł potencjalnych wpływów z VAT.

To nawet o kilkanaście miliardów mniej niż zakładały wstępne szacunki firmy doradczej PwC i fundacji CASE. Eksperci obu organizacji tłumaczyli, że ich dane są oparte na metodyce, która z założenia nie może uwzględniać zmiennej sytuacji makroekonomicznej. Ta zaś w ubiegłym roku była dość dobra, co wpłynęło na wyniki budżetu. MF liczył lukę (czyli różnicę między potencjalnymi wpływami z VAT a faktycznymi), opierając się na wskazówkach Komisji Europejskiej.

Z opublikowanego sprawozdania wykonania bud- żetu za 2017 r. wynika, że ubiegłoroczne dochody z VAT wzrosły o ponad 13,3 mld zł w porównaniu do kwoty zakładanej pierwotnie w budżecie.

Dodatkowo – w stosunku do 2016 r. – fiskus wyegzekwował ponad 30,2 mld zł więcej podatku. Z tego za blisko 11 mld zł odpowiadać ma tzw. compliance effect (lepsze przestrzeganie obowiązujących przepisów przez podatników).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wredna miernota(2018-06-06 17:18) Zgłoś naruszenie 40

    Podobno amerykańscy statystycy potrafią powiązać wszystko ze wszystkim. I zawsze znaleźć jakieś jungtim. Więc zapytam złośliwie, czy taki amerykański statystyk sporządziłby wykres zależności "wielkość luki VAT" do "tempa inwestycji sektora prywatnego" (podobno jest 1:1 - o ile zmniejsza się luka VAT, a tyle zmniejszają się inwestycje).

    Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2018-06-07 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    "W ubiegłym roku straciliśmy na oszustwach i działalności szarej strefy 25 mld zł potencjalnych wpływów z VAT." Jeżeli wiadomo ile VAT miało wpłynąć to chyba to nie jest "szara strefa"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane