Już teraz podatek od importu towarów zamawianych przez internet jest należny bez względu na wartość produktu. Dodatkowo nad uszczelnieniem VAT pracuje specjalny zespół w Ministerstwie Finansów.
Poinformował o tym wiceminister Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21003). Wyjaśnił, że zespół pracuje nad rozwiązaniami informatycznymi, które ograniczyłyby proceder unikania VAT należnego od importu towarów w małych przesyłkach.
Praktyki te polegają na zaniżaniu wartości celnej produktów lub deklarowaniu, że jest to prezent, co pozwala korzystać z określonych preferencji w VAT (gdy ich wartość nie przekracza odpowiednio 22 euro i 45 euro). Paweł Gruza podkreślił jednak, że jest to błędne przekonanie. Wprawdzie ustawa o VAT zwalnia z podatku import małych przesyłek o łącznej wartości do 22 euro, ale zwolnienie to nie ma zastosowania do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Innymi słowy, zamówienie przez internet produktu z państwa nieunijnego (np. z Chin) podlega VAT bez względu na wartość, a więc już od 1 grosza. Zasada ta dotyczy nie tylko zamówień internetowych, ale również pisemnych i telefonicznych (art. 51 ust. 3 ustawy o VAT).