statystyki

Sprzedaż na terenie Niemiec nie pozbawia ulgi w VAT

autor: Łukasz Zalewski22.02.2018, 06:31; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:38
Taki handel – zdaniem fiskusa – należy traktować jak sprzedaż krajową.

Taki handel – zdaniem fiskusa – należy traktować jak sprzedaż krajową.źródło: ShutterStock

Zakup przez podatnika towarów w Polsce i ich sprzedaż za granicą jest wewnątrz- unijną dostawą, której nie wliczamy do limitu zwolnienia z podatku od towarów i usług – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedaje artykuły spożywcze i rolne m.in. w Niemczech. Codziennie rano wyjeżdża z towarem do przygranicznych miejscowości i tam nimi handluje. Wieczorem wraca do Polski po nowe, świeże produkty. W kraju jest podatnikiem VAT, ale korzysta ze zwolnienia podmiotowego, czyli do określonego limitu sprzedaży w ciągu roku nie rozlicza podatku. W myśl przepisów obowiązujących w 2015 r. (tego roku sprawa dotyczy) limit zwolnienia wynosił 150 tys. zł rocznie (obecnie jest to 200 tys. zł). Jednocześnie mężczyzna jest podatnikiem niemieckiego podatku obrotowego. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż na terenie Niemiec trzeba wliczać do polskiego limitu. Zdaniem mężczyzny nie. Dopóki sprzedaż krajowa nie przekracza limitu 150 tys. zł (obecnie 200 tys. zł), może on korzystać ze zwolnienia z VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uważał natomiast, że w limicie zwolnienia należy uwzględniać wartość towarów, które mężczyzna przewozi z Polski do Niemiec i tam sprzedaje. Taki handel – zdaniem fiskusa – należy traktować jak sprzedaż krajową.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane