statystyki

Opłatę recyklingową za foliówki odnosi się w koszty bilansowe

autor: Anna Michalak18.05.2018, 19:00
Pobraną opłatę recyklingową odnosi się w koszty bilansowe zgodnie z zasadą memoriału, o której mowa w ustawie o rachunkowości.

Pobraną opłatę recyklingową odnosi się w koszty bilansowe zgodnie z zasadą memoriału, o której mowa w ustawie o rachunkowości.źródło: ShutterStock

Od niedawna zajmujemy się sprzedażą artykułów spożywczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pobieramy opłatę recyklingową za sprzedane torby foliowe. W jaki sposób ewidencjonować pobraną opłatę oraz jej późniejsze uiszczenie w księgach rachunkowych?

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi od początku 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów zostały obłożone opłatą recyklingową. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 8 grudnia 2017 r. przedsiębiorcy mogą pobierać od klientów 20 gr za jedną foliówkę. Uwaga! Bezpłatne pozostały tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów – pod warunkiem, że są używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięso itp.).

Pobrana przez sklepy opłata recyklingowa stanowi dochód państwa, a przedsiębiorca jest zobowiązany do jej wniesienia do 15 marca roku następnego po roku kalendarzowym, w którym zostanie pobrana. Tak więc opłaty pobrane w tym roku będą musiały zostać przekazane do 15 marca 2019 r. Przy czym obecne przepisy nie określają konkretnej jednostki budżetu państwa, na konto której przedsiębiorca będzie musiał przelać pieniądze.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane