statystyki

Już nie warto wypłacać zysku pracownikom

autor: Karolina Pawlak18.05.2018, 16:00
Do końca czerwca 2018 r. powinny zostać zatwierdzone sprawozdania finansowe jednostek, których rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2017 r.

Do końca czerwca 2018 r. powinny zostać zatwierdzone sprawozdania finansowe jednostek, których rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2017 r.źródło: ShutterStock

Od tego roku wydatki wypłacane po ustaleniu zysku netto nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego nagrody dla zatrudnionych lepiej obecnie wypłacać ze środków obrotowych jednostki.

Do końca czerwca 2018 r. powinny zostać zatwierdzone sprawozdania finansowe jednostek, których rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2017 r. I dopiero po po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania przez organ zatwierdzający może nastąpić podział lub pokrycie wyniku finansowego netto. A w przypadku jednostek, których sprawozdania finansowe były objęte obowiązkowym badaniem przez biegłego rewidenta, takie zatwierdzenie musi zostać poprzedzone wydaniem przez niego sprawozdania z badania.

Po zmianach

W ostatnich latach zysk netto był bardzo często przeznaczany nie tylko na wypłatę dywidendy, ale także popularny był podział wyniku na cele pracownicze – nagrody, składki ZUS czy zasilenie zakładowego fundusz świadczeń socjalnych. [przykład] Wszystko to za sprawą korzystnych dla jednostek wyroków NSA i interpretacji prawa podatkowego. Jednak argumenty przy podziale wyniku finansowego za 2017 rok są już bezzasadne, ponieważ ustawodawca nowelą z 27 października 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175) wprowadził zmianę do art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2018 r. na podstawie nowego art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT żadne kwoty wypłacane tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto) nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy te mają zastosowanie do wszelkich podziałów wyniku finansowego dokonanych po nowym roku.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane