statystyki

Przekształcenie prawa do lokalu jest korzystne podatkowo

autor: Magdalena Majkowska14.05.2018, 07:35; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:11
Zmiana własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu oznacza nabycie środka trwałego i możliwość zastosowania indywidualnej 10-proc. stawki amortyzacyjnej.

Zmiana własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu oznacza nabycie środka trwałego i możliwość zastosowania indywidualnej 10-proc. stawki amortyzacyjnej.źródło: ShutterStock

Zmiana własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu oznacza nabycie środka trwałego i możliwość zastosowania indywidualnej 10-proc. stawki amortyzacyjnej.

Chodziło o małżonków, którzy po zakupie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zdecydowali się wynająć to mieszkanie. Obowiązki fiskalne z tym związane wzięła na siebie żona. Rozliczała PIT na zasadach ogólnych, stosując 2,5-proc. roczną stawkę amortyzacji, właściwą dla wartości niematerialnych i prawnych. W związku jednak z planowanym przekształceniem prawa spółdzielczego w odrębność własność chciała zastosować indywidualną 10-proc. stawkę amortyzacji.

Możliwość tę potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że z chwilą podpisania aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokal przestanie być wartością niematerialną i prawną, a stanie się środkiem trwałym. Dla podatniczki będzie to oznaczać, że pozyska składnik majątku po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W takim wypadku – po spełnieniu pewnych warunków – będzie mogła stosować indywidualną stawkę amortyzacji, maksymalnie 10 proc.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane