statystyki

Przekształcenie prawa do lokalu jest korzystne podatkowo

autor: Magdalena Majkowska14.05.2018, 07:35; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:11
Zmiana własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu oznacza nabycie środka trwałego i możliwość zastosowania indywidualnej 10-proc. stawki amortyzacyjnej.

Zmiana własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu oznacza nabycie środka trwałego i możliwość zastosowania indywidualnej 10-proc. stawki amortyzacyjnej.źródło: ShutterStock

Zmiana własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu oznacza nabycie środka trwałego i możliwość zastosowania indywidualnej 10-proc. stawki amortyzacyjnej.

Chodziło o małżonków, którzy po zakupie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zdecydowali się wynająć to mieszkanie. Obowiązki fiskalne z tym związane wzięła na siebie żona. Rozliczała PIT na zasadach ogólnych, stosując 2,5-proc. roczną stawkę amortyzacji, właściwą dla wartości niematerialnych i prawnych. W związku jednak z planowanym przekształceniem prawa spółdzielczego w odrębność własność chciała zastosować indywidualną 10-proc. stawkę amortyzacji.

Możliwość tę potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że z chwilą podpisania aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokal przestanie być wartością niematerialną i prawną, a stanie się środkiem trwałym. Dla podatniczki będzie to oznaczać, że pozyska składnik majątku po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W takim wypadku – po spełnieniu pewnych warunków – będzie mogła stosować indywidualną stawkę amortyzacji, maksymalnie 10 proc.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane