statystyki

Kask, nakolanniki i strój motocyklisty są kosztem

autor: Łukasz Zalewski14.05.2018, 16:00
Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się naprawą sprzętu komputerowego. Rozważał on zakup motorów i skuterów dla pracowników, by mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do klientów.

Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się naprawą sprzętu komputerowego. Rozważał on zakup motorów i skuterów dla pracowników, by mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do klientów.źródło: ShutterStock

Jeśli pracownik przemieszcza się w sprawach służbowych motorem lub skuterem, pracodawca może odliczyć od przychodu wydatki na zakup odzieży ochronnej do jazdy – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się naprawą sprzętu komputerowego. Rozważał on zakup motorów i skuterów dla pracowników, by mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do klientów. Chciał też kupić kaski ochronne, ochraniacze oraz strój niezbędny do bezpiecznej jazdy. Zaznaczył, że będą one, podobnie jak i motory, wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził możliwość odliczenia wydatku na zakup motorów i skuterów. Stwierdził jednak, że podatkowym kosztem nie są wydatki na odzież ochronną, ochraniacze i kaski. Podatnik się z tym nie zgadzał. Argumentował, że chcąc wykorzystywać w firmie motory i skutery, musi wyposażyć pracowników w odpowiednie wyposażenie i środki ochrony. Obowiązek stosowania kasku wynika bowiem wprost z prawa o ruchu drogowym (art. 40). Ponadto, zgodnie z kodeksem pracy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 207 par. 2, art. 304 par. 1, par. 3).


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane