statystyki

Kask, nakolanniki i strój motocyklisty są kosztem

autor: Łukasz Zalewski14.05.2018, 16:00
Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się naprawą sprzętu komputerowego. Rozważał on zakup motorów i skuterów dla pracowników, by mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do klientów.

Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się naprawą sprzętu komputerowego. Rozważał on zakup motorów i skuterów dla pracowników, by mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do klientów.źródło: ShutterStock

Jeśli pracownik przemieszcza się w sprawach służbowych motorem lub skuterem, pracodawca może odliczyć od przychodu wydatki na zakup odzieży ochronnej do jazdy – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się naprawą sprzętu komputerowego. Rozważał on zakup motorów i skuterów dla pracowników, by mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do klientów. Chciał też kupić kaski ochronne, ochraniacze oraz strój niezbędny do bezpiecznej jazdy. Zaznaczył, że będą one, podobnie jak i motory, wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził możliwość odliczenia wydatku na zakup motorów i skuterów. Stwierdził jednak, że podatkowym kosztem nie są wydatki na odzież ochronną, ochraniacze i kaski. Podatnik się z tym nie zgadzał. Argumentował, że chcąc wykorzystywać w firmie motory i skutery, musi wyposażyć pracowników w odpowiednie wyposażenie i środki ochrony. Obowiązek stosowania kasku wynika bowiem wprost z prawa o ruchu drogowym (art. 40). Ponadto, zgodnie z kodeksem pracy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 207 par. 2, art. 304 par. 1, par. 3).


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane